Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava elektrina energia batériové úložisko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
18. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava obstarala podporné služby na tento rok

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) obstarala podporné služby na rok 2023. Štátna firma vyhlásila koncom minulého roka ročné výberové konanie na obstaranie podporných služieb (PpS) na obdobie tohto roka. Ako informovala hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová, aj napriek napätej situácii na trhu s elektrinou sa spoločnosti podarilo zabezpečiť 62 % z celkového požadovaného objemu PpS na rok 2023.

Do prvého októbrového kola predkladania cenových ponúk sa zapojilo 18 uchádzačov, ktorí predložili celkovo 46 cenových ponúk. V druhom novembrovom kole sa zúčastnilo 13 uchádzačov s 30 cenovými ponukami.

Do systému poskytovateľov PpS sa zapojilo aj prvé certifikované batériové úložisko,“ dodala Čičová Kotzigová. Deficit PpS, ktorý v súlade s aktuálnou legislatívou zostane po ročnom výberovom konaní nenaplnený, plánuje spoločnosť SEPS obstarať prostredníctvom denných, respektíve krátkodobých mesačných výberových konaní.

SEPS zaisťuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku slovenskej prenosovej sústavy a prenos elektriny v rámci Slovenska a tiež z a do zahraničia. Na zabezpečenie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou elektriny slúžia najmä PpS, ktorých aktiváciou dochádza k dodávke regulačnej elektriny a tým pomáhajú udržať rovnováhu sústavy.

Bez tejto rovnováhy môžu nastať výpadky dodávky elektriny a obmedzenie prevádzky výrobných zdrojov. V najhoršom prípade môže nastať black out.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.