Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energy Slovenská elektrizačná prenosová sústava SEPS navyšuje obchodné kapacity medzi Slovenskom a Ukrajinou
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
29. júla 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava navyšuje obchodné kapacity medzi Slovenskom a Ukrajinou

Ako informuje spoločnosť, prevádzkovatelia prenosových sústav z kontinentálnej Európy oznámili zvýšenie objemu komerčného prideľovania cezhraničných kapacít na profile s Ukrajinou.

V praxi to znamená, že z Ukrajiny môže „tiecť“ do Európy denne viac elektriny ako doteraz.

K 30. júlu bude celková obchodná kapacita pre všetky denné aukcie organizované na profiloch medzi Ukrajinou/Moldavskom a prenosovými sústavami kontinentálnej Európy zvýšená na 250 MW pre importný aj exportný smer. Veľkosť kapacity pre aukciu na profile Ukrajina-Slovensko bude stanovená na úrovni 125 MW pre importný aj exportný smer,“ uviedol ďalej SEPS.

Obchodné kapacity

Obchodné kapacity na hraniciach s Ukrajinou a Moldavskom boli po vypuknutí vojnového konfliktu znížené na nulu.

K obnove prideľovania cezhraničných kapacít prišlo 30. júna 2022 na profile Ukrajina-Rumunsko.

Následne obnovila obchodovanie s elektrinou na spoločnom cezhraničnom profile Ukrajina-Slovensko aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

Neskôr je plánované aj obnovenie aukcií na profiloch Ukrajina-Maďarsko a Moldavsko-Rumunsko.

Solidarita aj stabilizácia

V súčasnom turbulentnom období považujem navýšenie obchodných kapacít s Ukrajinou nielen za prejav solidarity s naším susedom, ale aj za spôsob, ako pomôcť stabilizovať trh s elektrinou,“ uviedol generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun.

Ako dodal štátny tajomník Ministerstva financií SR Marcel Klimek, ide o významný impulz na zvýšenie ponuky elektriny, ktorý by sa neskôr, možno už v druhej polovici budúceho roku, mohol pretaviť do zníženia jej ceny.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska. Jediným akcionárom spoločnosti je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.