Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
22. novembra 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava má na budúci rok zabezpečenú necelú polovicu podporných služieb

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) má v budúcom roku zabezpečenú necelú polovicu potrebného objemu podporných služieb. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy od septembra hľadal vo výberovom konaní spoločnosti, ktoré mu podporné služby na budúci rok poskytnú.

Nakoniec sa mu podarilo zabezpečiť úsporu vo výške 15 mil. eur z maximálnych cien stanovených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pri naplnení 43 % z celkového požadovaného objemu podporných služieb na rok 2024.

Výberové konania

Ako informovala hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová, do výberového konania na rok 2024 predložilo cenové ponuky 25 uchádzačov, čo je o sedem viac oproti minulému roku.

Pri samotnom vyhodnotení predložených cenových ponúk v rámci ročného výberového konania SEPS prihliadala ako na legislatívne požiadavky, tak aj na cenové rozhodnutie regulátora,“ podotkla Sandra Čičová Kotzigová.

Proces predkladania ponúk bol organizovaný elektronicky a prebehol v troch kolách. „Z hľadiska celkového zhodnotenia nákupu služieb bol zvolený postup obstarávania úspešný, pričom sa podarilo zabezpečiť a naplniť v rámci ročného výberového konania na rok 2024 požadovaný objem,“ dodala Sandra Čičová Kotzigová s tým, že zvyšný objem podporný chce SEPS získať prostredníctvom viacdenných (mesačných) a denných výberových konaní.

Spoľahlivá prevádzka

SEPS zaisťuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku slovenskej prenosovej sústavy a prenos elektriny v rámci Slovenska a tiež z/do zahraničia. Na zabezpečenie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou elektriny slúžia najmä podporné služby, ktorých aktiváciou dochádza k dodávke regulačnej elektriny a tým pomáhajú udržať rovnováhu sústavy.

Bez tejto rovnováhy môžu nastať výpadky dodávky elektriny a k obmedzeniu prevádzky výrobných zdrojov. V najhoršom prípade môže nastať black out.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.