Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina plyn trh Úrad pre reguláciu sieťových odvetví
Foto: ilustračné, pixabay
13. októbra 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava je bližšie k pripojeniu do platforiem európskeho trhu s regulačnou elektrinou

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) je o krok bližšie k pripojeniu sa do platforiem európskeho trhu s regulačnou elektrinou MARI a PICASSO. Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy aktualizoval technické podmienky s požiadavkami pre pripojenie sa k platformám.

Zmeny technických podmienok sa týkali najmä úprav a doplnenia komunikácie medzi platformami a SEPS, následne medzi zariadeniami poskytujúcimi podporné služby a riadiacim systémom SEPS, či úprav vyhodnotenia aktivácie služieb,“ uviedla vrchná riaditeľka úseku SED a obchodu SEPS Silvia Čuntalová.

Pripojenie SEPS k platformám je naplánované na 5. júna 2024 do PICASSA a 24. júla 2024 do MARI. V rámci implementácie mu bude predchádzať fáza testovania. Tú plánuje spustiť SEPS koncom tohto roka a jej cieľom je overiť funkčnosť realizovaných IT úprav prepojenia s platformami a zároveň vykonať integračné testy medzi jednotlivými systémami a účastníkmi trhu.

MARI je implementačný projekt európskej platformy na výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s manuálnou aktiváciou. Projekt MARI bol založený v apríli 2017. PICASSO je implementačný projekt európskej platformy na výmenu regulačnej energie z rezerv na obnovenie frekvencie s automatickou aktiváciou. Projekt PICASSO bol založený v auguste 2017.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.