Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Riziko blackoutov na Slovensku je minimálne, uisťuje SEPS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
17. októbra 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava hovorí o minimálnom riziku blackoutov na Slovensku

V úzkej spolupráci s ostatnými prevádzkovateľmi prenosových sústav v Európe vynakladáme veľké množstvo úsilia a financií na zachovanie bezpečnej prevádzky synchrónne prepojenej prenosovej sústavy. Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že riziko blackoutov je na Slovensku minimálne. Ide o mimoriadny typ poruchy, pri ktorom by musela zlyhať séria obranných mechanizmov,“ uviedla pre agentúru SITA referentka vonkajších vzťahov SEPS Adriana Komorníková.

Klimatické ciele EÚ

Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy upozorňuje, že dosiahnutie klimatických cieľov EÚ má a bude mať dopad na odstavenie klasických zdrojov, hlavne tepelných elektrární spaľujúcich fosílne palivá.

Tento chýbajúci výkon bude možné nahradiť len plynovými elektrárňami a masívnym pripájaním obnoviteľných zdrojov energií (OZE).

Z pohľadu integrácie OZE do sústav je kľúčové mať vybudovanú infraštruktúru z hľadiska prepojenia elektrickými vedeniami, t. j. hlavne mať dostatočné cezhraničné prepojenia, ako aj vnútroštátne prepojenia medzi oblasťami s vysokou výrobou z OZE a vysokou spotrebou,“ podotkla Komorníková.

Najmä zimné obdobie

Kritickým obdobím pre vznik blackoutu je hlavne zimné obdobie. Z tohto pohľadu bude plyn ako komodita v nasledujúcom zimnom období kľúčovým faktorom.

Taktiež bude situácia závislá od výroby vo veterných elektrárňach. Blížiaca sa zima bude pre Európu iná ako tie predošlé aj z pohľadu dostupnosti a cien komodít. Situáciu však sledujeme a vyhodnocujeme ju na pravidelnej báze,“ konštatovala Komorníková.

Rôzne dôvody blackoutu

Blackout je stav, kedy celá alebo významná časť elektrizačnej sústavy je bez napätia. Tento stav môže vzniknúť z rôznych dôvodov, môže to byť rozsiahla porucha, napr. kaskáda vypnutí dôležitých prenosových vedení alebo rozpad sústavy z dôvodu narušenia stability.

Prevádzkovatelia prenosových sústav musia byť pripravení na rôzne situácie, mať pripravené riešenia, ako aj alternatívy prevádzky počas krízových stavov vrátane blackoutu,“ dodala Komorníková. V ostatných desaťročiach Slovensko nezaznamenalo žiadny blackout.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.