Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovitelné zdroje energie oze
Foto: ilustračné, GettyImages
14. novembra 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slováci vidia budúcnosť v obnoviteľných zdrojoch energie

Budúcnosť výroby elektriny vidia Slováci predovšetkým v obnoviteľných zdrojoch energie. Ukázal to reprezentatívny prieskum agentúry 2muse, ktorý realizovala v septembri tohto roka.

Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je preto pozitívne, že v programovom vyhlásení vlády sa po dlhých rokoch spomína konkrétne aj potreba rozvoja veternej energetiky ako jedného z najvýznamnejších obnoviteľných zdrojov.

OZE je budúcnosť

Ľudia jednoznačne povedali, že Slovensko by sa malo pustiť najmä cestou väčšieho využitia slnečnej, veternej či geotermálnej energie. Tieto zdroje vnímajú ako budúcnosť výroby elektriny v oveľa väčšej miere ako napríklad aj jadrovú energiu,“ uviedol člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko. Kým za významnejšie využívanie veterných elektrární je 77 % Slovákov, v prípade jadrovej energie je to 44 % a v prípade paroplynových elektrární 26 %.

Obnoviteľné zdroje sú odpoveďou na to, že už v krátkej budúcnosti bude spotreba elektriny na Slovensku rásť. Aj štátne inštitúcie jasne komunikujú, že od roku 2030 nemusí domáca výroba pokryť spotrebu elektriny. To bude mať svoje dôsledky aj pre ekonomiku krajiny, keďže peniaze od spotrebiteľov elektriny pôjdu do zahraničia,“ doplnil Lacko. Zároveň sú už dnes OZE jednou z požiadaviek investorov v rámci výberu lokality pre ich prevádzky.

Najmenej využívaný zdroj

Najmenej využívaným obnoviteľným zdrojom energií na Slovensku je stále veterná energia. SAPI preto považuje za pozitívne, že programové vyhlásenie vlády hovorí aj o potrebe rozvoja využívania veterných elektrární.

V minulosti sa vo vládnych programoch hovorilo o podpore obnoviteľných zdrojov energie iba vo všeobecnosti. Veríme, že tentokrát za týmto záväzkom novej vlády budú nasledovať aj konkrétne opatrenia v oblasti legislatívy a povoľovacích procesov,“ zhodnotil Lacko.

Veterné elektrárne

V súčasnosti investori pracujú na projektoch veterných elektrární s inštalovaným výkonom viac ako 1100 MW v celkovej hodnote presahujúcej 1,4 mld. eur. Už len ak by sa zrealizovali tieto projekty, mohli by ročne vyrobiť až cca 3 terrawatthodiny elektriny, čo by stačilo na pokrytie ročnej spotreby 736-tisíc domácností.

Ak vláda v programovom vyhlásení kladie dôraz na udržateľné ceny energií, veterná energia ako jeden z najlacnejších zdrojov je tou správnou cestou,“ uzavrel Lacko.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.