Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
19. januára 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slováci stále platia menej na podporu zelenej elektriny, ako predpokladal regulátor

Môžu za to vysoké trhové ceny elektriny. Počas 11 mesiacov minulého roka zaplatili slovenskí odberatelia vo svojich faktúrach na podporu elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) celkovo necelých 296 miliónov eur.

Regulačný úrad pri svojich cenových rozhodnutiach pritom predpokladal, že na podporu zelenej elektriny pôjde počas jedenástich mesiacov 379 miliónov eur. Vyplýva to z informácií zverejnených regulačným úradom.

Regulátor predpokladal, že do konca novembra minulého roka podporia spotrebitelia približne 4,9 milióna megawatthodín vyrobenej zelenej elektriny. Predpoklady regulátora sa nakoniec nenaplnili, keďže Slováci do konca novembra podporili doplatkom zhruba 4,3 milióna megawatthodín elektriny vyrobenej prostredníctvom OZE a KVET.

Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a KVET dôležité dva parametre – predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou. Čím vyššia je trhová cena elektriny na pražskej burze PXE, tým menší doplatok je na zelenú elektrinu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.