Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatepľovanie domu - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Z 36. ročníka veľtrhu CONECO a 25. ročník veľtrhu RACIOENERGIA v bratislavskej Inchebe. Na snímke ukážka zatepľovania pomocou polystyrénu. Bratislava
3. novembra 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slováci sa zaujímajú o príspevok na zatepľovanie

Záujem o štátny príspevok na komplexné zateplenie rodinného domu rastie. Podľa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR hľadalo informácie o programe na novom webe www.zatepluj.sk množstvo ľudí. „Z toho 1500 vyplnilo registračný formulár, na základe ktorého im bude e-mailom doručená výzva na predkladanie žiadostí o dotáciu na zatepľovanie hneď po jej zverejnení,“ uviedol hovorca rezortu Martin Kóňa.

Program nadobudne účinnosť od začiatku roka 2016. V súčasnosti sa dokončuje vyhláška, ktorý upravuje detaily, ako sa bude o príspevok žiadať. Výzva na predkladanie žiadostí sa vyhlási viackrát za rok, prvá sa podľa štátneho tajomníka Františka Palka očakáva v januári resp. februári.

Vláda vyčlenila na program zatepľovania domov 40 miliónov eur. Ak by bol záujem žiadateľov veľký, kabinet ďalší rok nevylučuje navýšenie rozpočtu. 

Kto bude mať nárok na príspevok?

Žiadateľ musí splniť viacero podmienok. Komplexné zateplenie má zahŕňať obvodové múry, okná, dvere i strechu. Dotačný program sa vzťahuje iba na domy staršie ako 10 rokov, ktoré sú využívané výhradne na bývanie.

Obmedzená je tiež podlahová plocha budov. V prípade jednopodlažných domov nesmie prekročiť 150 m2, horný limit pre viacpodlažné je 250 m2.

Štátny príspevok neprevýši 30 % obstarávacích nákladov na zatepľovanie. Maximálna výška dotácie sa stanovila na 6500 eur a skladá sa z troch častí:

Max. €5000 v závislosti od nadobudnutých tepelno-izolačných vlastností domu

Max. €1000 podľa toho, koľko tepla sa ušetrí

Max. €500 na refundáciu nákladov na projektovú dokumentáciu a energetický certifikát

Domácnosť, ktorá bude žiadať o príspevok na zateplenie domu, nesmela doteraz čerpať žiadny príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Oprávneným žiadateľom bude aj ten dom, ktorý začal so zatepľovaním v roku 2015. Majiteľ musí všetky vynaložené náklady doložiť dokumentmi.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.