Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
1. septembra 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slováci prispeli na zelenú elektrinu do konca júla sumou 207 mil. eur, regulátor predpokladal viac

Počas siedmich mesiacov tohto roka zaplatili slovenskí odberatelia vo svojich faktúrach na podporu elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) celkovo zhruba 207 miliónov eur.

Regulačný úrad pri svojich cenových rozhodnutiach pritom predpokladal, že na podporu zelenej elektriny pôjde do konca júla 265 miliónov eur. Vyplýva to z informácií zverejnených regulačným úradom.

Predpoklady regulátora

Regulátor predpokladal, že do konca júla tohto roka podporia spotrebitelia približne 3,3 milióna megawatthodín vyrobenej zelenej elektriny.

Predpoklady regulátora sa nakoniec nenaplnili, keďže Slováci do konca júla podporili doplatkom niečo vyše 2,9 milióna megawatthodín elektriny vyrobenej prostredníctvom OZE a KVET.

Menšia suma

Slovenskí odberatelia v tomto roku podporia výrobu zelenej elektriny celkovo menšou sumou ako vlani. Výrobcovia elektriny z OZE a KVET získajú podľa údajov od spoločnosti OKTE v tomto roku podporu v celkovom objeme 387 miliónov eur. V porovnaní s minulým rokom to znamená pokles zhruba o 80 miliónov eur.

Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a KVET dôležité dva parametre – predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.