Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterná energia elektráren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
5. februára 2021 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

Slováci postavia vo Fínsku veterné elektrárne s výkonom 300 megawattov za 280 miliónov eur

Zvyšný podiel ostal fínskym partnerom. Celková očakávaná investícia do výstavby veterných elektrární počas nasledujúcich piatich rokov by mala dosiahnuť 280 miliónov eur.

Ide o pokračovanie nášho podnikateľského príbehu na zahraničných trhoch, kde sa medzi nadnárodnými energetickými korporáciami presadzujú slovenské firmy pomerne ťažko. Je to dôkaz toho, že zahraniční partneri a banky nám dôverujú,“ uviedol výkonný riaditeľ skupiny ZMJ SICAV Anton Bielik.

Ďalšie dva projekty

Fond ZMJ SICAV pôsobí prostredníctvom svojich spoločností vo Fínsku už niekoľko rokov. V roku 2016 postavil v oblasti Posio, približne sto kilometrov od polárneho kruhu, veternú elektráreň s výkonom 23 megawattov.

Výška investície bola 45 miliónov eur. Aktuálne okrem najnovšej akvizície vo Fínsku vlastní a developuje projekty veterných elektrární Iiti a Suonenjoki, spolu s výkonom približne 74 megawattov. Celkový investičný náklad týchto dvoch projektov je približne 70 miliónov eur.

Developuje aj v USA

Ďalším zahraničným trhom, na ktorom ZMJ SICAV cez svoje spoločnosti pôsobí, sú USA. Investičný fond tam developuje fotovoltaické projekty v San Franciscu a Palm Springs.

Ich výkon bude spolu 56 megawattov a výška investície je 39 miliónov eur. V USA, ako aj na viacerých ázijských trhoch má fond pripravené ďalšie projekty na realizáciu, pozastavila ich však pandemická situácia.

Aj na Slovensku

ZMJ SICAV je v energetike aktívny aj na Slovensku. Je akcionárom spoločností E-Group, Pow-en, Alter Energo, PRS a ENE-TEP.

Okrem projektov, ktoré investičný fond ZMJ SICAV vlastní, sa podieľa na realizácií iných energetických projektov na Slovensku, ako aj v zahraničí aj ako dodávateľ.

Jeho spoločnosti realizovali projekty na Ukrajine, v Rumunsku a v Českej republike. Skupina na Slovensku, ako aj v zahraničí zamestnáva stovky ľudí.

Viacerí investori

Investičný fond ZMJ SICAV sídli v Prahe a medzi jeho súčasných akcionárov patria okrem rodiny Brhlovcov aj viacerí ďalší investori.

Fond ZMJ SICAV investuje aj do realitných projektov. Prostredníctvom svojho podfondu RMC Properties sa zameriava na investovanie a development na Slovensku, v Českej republike a Španielsku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.