Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie rýchlonabíjačky v Poľsku - GreenWay Infrastructure
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Otvorenie rýchlonabíjačky v Poľsku - Foto: GreenWay Infrastructure
20. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slováci pomôžu Poliakom postaviť nabíjačky pre elektroautá

Zľava: Peter Badík (GreenWay) a Michał Kurtyka (Ministerstvo energetiky Poľsska: Foto: GreenWay

K rozvoju elektromobility v susednom Poľsku prispejú aj Slováci. Firma GreenWay Infrastructure symbolicky odovzdala svoju prvú rýchlonabíjačku pre elektroautá vo Varšave. Ide o jednu z celkovo 75 verejných staníc, ktoré majú vyrásť v blízkosti diaľnic či hlavných dopravných uzlov a nebudú od seba vzdialené viac ako 80 km. S ukončením výstavby prvej poľskej siete rýchlonabíjačiek sa ráta do marca 2019. Celý projekt je čiastočne financovaný z programu EÚ Connecting Europe Facility.

Strategicky rozmiestnené rýchlonabíjačky umožnia pohodlné cestovanie z jedného konca krajiny na druhý. Historicky prvý nabíjací bod spoločnosti GreenWay sa nachádza vo varšavskom nákupnom centre, ktoré využíva na svoj chod výlučne elektrinu z obnoviteľných zdrojov energie. „Je veľmi dobré, že nadväzujeme na spoluprácu medzi Slovenskom a Poľskom aj v oblasti inovácii,“ povedal počas sprevádzkovania stanice slovenský veľvyslanec v Poľsku Dušan Krištofík.

Zľava: Dušan Krištofík (Veľvyslanectvo SR v Poľsku), Peter Badík a Michał Kurtyka. Foto: GreenWay

Podľa spoluzakladateľa firmy GreenWay Petra Badíka by mohol tento projekt naštartovať elektromobilitu v Poľsku. „Tento plán poskytuje predvídateľnosť, ktorá je kľúčová pre rozvoj trhu s elektrickými autami a infraštruktúry,“  zdôraznil. Otvorenia stanice sa zúčastnil aj viceminister Ministerstva energií Poľska Michał Kurtyka. „Verím, že tento projekt, prvý svojho druhu, sa stane inšpiráciou pre ďalšie iniciatívy, ktoré prispejú k rozvoju ekosystému elektromobility v Poľsku.“

Poľsko chce do roku 2025 dosiahnuť, aby po tamojších cestách jazdilo jeden milión áut na elektrický pohon. Tento cieľ chce dosiahnuť prostredníctvom súboru opatrení, ktorého súčasťou majú byť štátne príspevky na nákup vozidiel, daňové úľavy a iné zvýhodnenia. Poľská vláda v septembri oznámila, že zákon na podporu elektromobility chce prijať do roku 2018.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.