Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vetrh energetika energia výstava gettyimages
Foto: ilustračné, GettyImages
4. augusta 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slováci podporili výrobu zelenej elektriny v prvom polroku sumou 180 miliónov eur

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pritom predpokladal v cenových rozhodnutiach, že spotrebitelia elektriny zaplatia na podporu elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) či prostredníctvom kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) ku koncu júna zhruba 227 miliónov eur. Vyplýva to z informácií zverejnených regulačným úradom.

Regulátor predpokladal, že do konca júna tohto roka podporia spotrebitelia bezmála 3 milióny megawatthodín vyrobenej zelenej elektriny. Predpoklady regulátora sa nakoniec nenaplnili, keďže Slováci do konca júna podporili približne 2,6 milióna megawatthodín elektriny vyrobenej prostredníctvom OZE a KVET.

Slovenskí odberatelia v tomto roku podporia výrobu zelenej elektriny celkovo menšou sumou ako vlani. Výrobcovia elektriny z OZE a KVET získajú podľa údajov od spoločnosti OKTE v tomto roku podporu v celkovom objeme 387 miliónov eur. V porovnaní s minulým rokom to znamená pokles zhruba o 80 miliónov eur.

Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a KVET dôležité dva parametre – predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.