Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie VVN - FreeDigitalPhotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor: a454
6. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slováci menia dodávateľa energií čoraz menej

Zmeniť dodávateľa elektriny a plynu už nie je pre slovenské domácnosti a firmy tak atraktívne, ako tomu bolo v uplynulých rokoch. Vyplýva to z údajov, ktoré pre náš portál poskytol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

„Trend vývoja počtu zmien dodávateľa, či už ide o elektrinu alebo plyn, možno charakterizovať cez viaceré premenné. Prvou je záujem samotných odberateľov zmeniť dodávateľa, pričom primárnou motiváciou je pravdepodobne cenová výhoda takéhoto kroku. Percentuálna úspora z ceny komodity voči tradičnému dodávateľovi bola hlavnou myšlienkou vôbec každej kampane nových dodávateľov, ktorí sa na slovenskom trhu etablovali,“ uviedol pre náš portál Michal Hudec, CEO energy analytics.

Dodávka elektriny

Počet odberných miest (OM) v segmente domácností, pri ktorých nastala zmena dodávateľa elektriny, medziročne klesol až o 37 %. K inému dodávateľovi bolo vlani prehlásených 55 966 odberných miest. Medziročne tretinový prepad v počte zmien nastal aj medzi firmami, vlani zmenili dodávateľa pri 12 100 odberných miestach.

Počty odberných miest so zmenou dodávateľa – elektrina 

Kategórie odberateľov 2012 2013 2014
odberné miesta v domácnosti 72 498 76 631 55 966
odberné miesta mimo domácnosti 10 587 20 308 12 100
spolu 83 085 96 939

68 066

„Rok 2011 bol prvým rokom, kedy alternatívni dodávatelia elektriny vstupujú postupne aj do segmentu domácností odoberajúcich plyn a ponúkajú obe komodity súčasne. Teda od roku 2011 sme svedkami intenzívnych marketingových kampaní, snáh o akvizíciu, ale i častejších odborných debát, pričom výsledkom je zvyšujúca sa osveta medzi koncovými zákazníkmi,“ poukázal Hudec na to, že v tejto dobe zmenila dodávateľa „prvá skupina „informovaných“ domácností“.

„Ak zákazník zmenil dodávateľa, spravidla sa zaviazal na obdobie 2 – 3 rokov, počas ktorých dodávateľa opätovne zmeniť nemôže – s výnimkou možností daných legislatívou, ktoré sú však v praxi viac formálne než reálne uplatňované,“ dodal expert na energetiku.

„Dominantní dodávatelia ponúkajú čoraz častejšie zákazníkom výlučne zmluvy na dobu určitú, čím obmedzujú ich voľnosť pri zmene dodávateľa,“ potvrdil jeho slová Stanislav Kovalík, konateľ spoločnosti ČEZ Slovensko, ktorá je u nás najväčším alternatívnym dodávateľom elektriny v segmente domácností. „V jednotlivých prípadoch sa stretávame aj s „omylmi“ v námietkach pri zmene dodávateľa, či inými obštrukciami zo strany bývalých monopolov, ktorými sa snažia zmenu dodávateľa prekaziť alebo aspoň znepríjemniť tak pre zákazníka, ako aj pre nových dodávateľov,“ upozornil.

Pokles zmien dodávateľa elektriny v segmente domácností v minulom roku spôsobujú podľa Kovalíka aj ďalšie faktory. Bývalí monopolní dodávatelia sa napríklad snažia zákazníkov presvedčiť o tom, že zmena je riziková a následne na nich generujú dodatočný profit cez predaj rôznych, s energiami nesúvisiacich služieb, ktorých výhodnosť je často otázna.

„Výsledkom je, že zákazník – domácnosť zaplatí o desiatky eur viac aj napriek rigoróznej regulácii cien dodávok energií – pre nás sa tým však zväčšuje priestor na to, aby sme zákazníkom poskytli ešte zaujímavejšiu úsporu ako doposiaľ, takže pokles zmien dodávateľa je podľa mňa len dočasným javom,“ vysvetlil Stanislav Kovalík. „Celkovo trh prechádzal určitou fázou nasýtenia. Na našich výsledkoch v tomto roku však vidíme opäť pozitívny trend,“ poznamenal konateľ spoločnosti ČEZ Slovensko.

Dodávka plynu

Možnosť vybrať si nového dodávateľa plynu v roku 2014 využili domácnosti v prípade 58 081 odberných miest. Počet zmien tak medziročne klesol o 34 %. Rekordný z pohľadu zmeny dodávateľa plynu bol rok 2012 s viac než 137 tisíc zmenami OM.

Stagnáciu možno sledovať aj medzi podnikateľmi. V segmente maloodberu došlo k miernemu rastu v počte zmien o 3,5 %, k inému dodávateľovi prešlo 5 877 zákazníkov. V kategórii stredný odberateľ podpísalo zmluvu s novým dodávateľom 480 odberateľov, rovnako ako rok predtým. Záujem veľkoodberateľov o prechod ku konkurencii sa medziročne znížil o 15 %.

Počty odberných miest so zmenou dodávateľa – plyn

Kategórie OM odberateľov 2011 2012 2013 2014
veľkoodberateľ 99 144 204 174
stredný odberateľ 267 383 480 480
maloodberateľ 5 270 5 415 5 676 5 877
domácnosti 21 376 131 385 88 028 58 081
spolu 27 012 137 327 94 388 64 612

Ohľadom trendu vývoja počtu zmien dodávateľa plynu, Stanislav Kovalík v prípade rekordného roku 2012 pri domácnostiach poukázal na vstup spoločnosti RWE Gas do tohto segmentu trhu.

„V roku 2013 nasledoval relatívne intenzívny boj zo strany dvoch najväčších dodávateľov elektriny a plynu o domácnosti s ponukou „druhej“ komodity. V roku 2014 však u nich dochádza k utlmeniu akvizičného apetítu v tomto segmente a sústredeniu sa na predaj neenergetických služieb do vlastného portfólia,“ poznamenal. „Pokiaľ ide o alternatívnych dodávateľov, kam v tomto prípade RWE nerátam, tí vykazujú stabilnú aktivitu, avšak dynamika získavania nových zákazníkov je oproti rokom 2010 – 2013 nižšia,“ uzavrel zástupca spoločnosti ČEZ Slovensko.

Náhľad do budúcna

„Do ďalších období môžu dodávateľa zmeniť tie domácnosti, ktoré tak dosiaľ nespravili či už pre chýbajúcu informovanosť, zanedbateľnú cenovú výhodu alebo istú mieru nedôvery k nových hráčom na trhu a procesu zmeny ako takému. Inými slovami, ide o skupinu zákazníkov, ktorých je náročnejšie presvedčiť na vykonanie zmeny,“ uviedol Hudec.

„V neposlednom rade je tiež rozhodujúcim faktorom aj postupne klesajúci záujem nových dodávateľov o regulovaný segment domácností, najmä pokiaľ ide o negatívne vplyvy cenovej regulácie v dodávke plynu. Logickým dôsledkom je skúmanie efektívnosti a prehodnocovanie investícií do marketingu, klesajúca intenzita reklamných kampaní a teda i osveta o možnosti zmeniť dodávateľa naprieč širokou spotrebiteľskou verejnosťou. Obávam sa, že viacero dodávateľov dnes reviduje svoj odhad, pokiaľ ide o dlhodobú perspektívu podnikania najmä v dodávke plynu domácnostiam,“ dodal.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.