Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fotovoltika slnecná energia panely
Foto: ilustračné, GettyImages
17. januára 2024 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slováci majú veľký záujem o malé OZE, do sietí pripojili desiatky tisíc nových zdrojov

Veľký záujem slovenských odberateľov o výstavbu svojich malých obnoviteľných elektrární potvrdzujú ďalšie čísla. Na Slovensku v minulom roku pripojili distribučné spoločnosti do svojich sietí spolu 21 307 nových malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Ich výkon predstavuje 267 megawattov, čo je približne o 200 megawattov viac ako rok predtým.

Ako informovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), najviac malých OZE 11 202 s celkovým výkonom 108 megawattov sa pripojilo na západnom Slovensku. Nasledovalo stredné Slovensko so 6 028 novými elektrárňami s celkovým výkonom 103 megawattov. Najmenej sa pripájalo na východnom Slovensku, kde pribudlo 4 077 elektrární s výkonom 56 megawattov.

Najväčší podiel na medziročnom prírastku mali malé fotovoltické rezidenčné zdroje, ktoré predstavovali 92 % z celkového počtu inštalácií a 52 % celkového nárastu inštalovanej kapacity. Zaujímavé čísla možno pozorovať aj pri lokálnych zdrojoch, ktorých podiel na nových inštaláciách predstavoval 40 %.

Zaostávajú však veľké projekty elektrární, upozorňuje SAPI. „Na rozdiel od rezidenčných zdrojov, pri komerčných zdrojoch Slovensko výrazne zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Rok 2023 mal v tomto smere priniesť oživenie, no podiel 8 % na celkovom novom inštalovanom výkone je, obzvlášť pri takto veľkých projektoch, žalostne málo. Aby sme boli konkrétni, najviac novej kapacity, až 94 % z celkovej novoinštalovanej kapacity komerčných zdrojov, pribudlo na strednom Slovensku, kde však stále hovoríme o kapacite len jeden megawatt, čo je štandardne kapacita jednej stredne veľkej fotovoltickej elektrárne,“ povedal riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Čísla z distribučných spoločností ukazujú podľa riaditeľa SAPI pozitívny trend. „Po desaťročí stagnácie to vyzerá tak, že sa trh s fotovoltikou opäť prebudil, no je potrebné ďalej pracovať na odstránení bariér rozvoja a vytvorení transparentného a motivačného prostredia pre investorov. Záujem o obnoviteľné zdroje evidujeme zo strany súkromných investorov aj samospráv. Problémy však spôsobujú zdĺhavé povoľovacie procesy a problematické čerpanie kapacít uvoľnených Slovenskou elektrizačnou a prenosovou sústavou v apríli 2021. Na ťahu je teda nová vláda, aby vytvorila podmienky, ktoré umožnia investorom pretaviť záujem o OZE v skutočné investície,“ uzatvoril Karaba.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.