Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
drevna stiepka biomasa - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Biomasa
14. februára 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slováci chcú v Macedónsku vyrábať pelety z biomasy

Trh s biomasou v Macedónsku sa iba rozbieha. Využiť by to chcela spoločnosť Holz-consulting zo Slovenska, ktorá tam plánuje postaviť továreň na drevné pelety. Minulý týždeň došlo k podpisu memoranda so správcom štátnych lesov, Makedonski šumi, ktoré im zabezpečí pravidelný prísun suroviny.

Ako pre náš portál povedal konateľ Ľubomír Soldán, memorandum nie je iba formalitou, pretože štát je výhradným vlastníkom lesných porastov v krajine. Ak by nebol dostatok drevného odpadu, firma nevylučuje dovoz zo zahraničia.

Projekt je podľa neho stále iba na začiatku. Spoločnosť má zatiaľ vytipované dve lokality, kde by mohla nová továreň stáť. V obidvoch prípadoch má ísť o  miesta s kvalitnou infraštruktúrou a napojením na dôležité dopravné uzly. „Naša vízia je taká, že by sme to chceli do konca roka postaviť,“ poznamenal.

Investícia sa bude financovať výlučne zo súkromných zdrojov. Macedónske médiá odhadli jej výšku na 10 miliónov eur. Podľa konateľa je však akékoľvek vyčíslovanie predčasné, predchádzať mu budú detailné kalkulácie nákladov.

V budúcnosti by sa okrem drevnej štiepky mohol v továrni spracúvať odpad, ktorý vznikol v poľnohospodárskej výrobe. Uvažuje sa o výrobe brikiet a agro-peliet. Podnikateľský koncept spoločnosti počíta aj s produkciou kotlov na biomasu. Macedónsky trh má podľa konateľa veľký potenciál. V súčasnosti asi 90 % domácností využíva na vykurovanie elektrinu, zvyšok kúri dokonca mazutom. V záujme vlády je tak prejsť na ekologickejší spôsob výroby tepla.

Priamo v továrni nájde prácu približne 200 ľudí. Na výrobu bude naviazaných ďalších 300 pracovných miest, ktoré súvisia so zberom a ťažbou biomasy.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.