Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skSITA

Slováci budú možno platiť viac za plyn

Pondelok – 19.7.2010

Svet:

Rusko uvažuje o zvýšení dane z ťažby zemného plynu. Ruské vládne kruhy hovoria neoficiálne o 10 až 15 % zdvihnutí daňového zaťaženia s platnosťou od 1.januára 2011. Bola by to prvá zmena od roku 2005.

Utorok – 20.7.2010

Európska únia:

Rakúska spoločnosť EVN a bulharský štátny podnik NEK postavia v Bulharsku hydroelektráreň. Vodná elektráreň na rieke Arda dosiahne celkový inštalovaný výkon 178 MW. V spoločnom podniku bude 70 % akcií vlastniť rakúska strana. Výstavba s rozpočtom zhruba 500 mil. eur sa má ukončiť v priebehu piatich rokov.

Energetické firmy z Ruskej federácie a Srbska preskúmajú ropný potenciál Bosny. Podpísali memorandum o vytvorení spoločného podniku, kde deklarovali tiež snahu o rozšírenie aktivít do Bosny a Hercegoviny.

Poľsko podľa Európskej komisie (EK) obmedzuje jednotný európsky trh s energiou. Problémom je tzv. „teritoriálna klauzula”, ktorá dovozcom zemného plynu nariaďuje ponechať určité percento plynu na poľskom území. Opatrenie označila komisia za diskriminačné, lebo kapacitné podmienky v krajine tejtoo požiadavke nezodpovedajú.

Svet:

Spoločnosť BP začala s plánovaným predajom aktív. Medzi prvými plánuje firma predať aktíva v Pakistane a Vietname, ktorými získa zhruba 1,7 mld. dolárov. Odpredajom aktív celkovej hodnote 10 mld. dolárov chce BP získať peniaze na financovanie dôsledkov ekologickej havárie v Mexickom zálive.

Streda – 21.7.2010

Slovensko:

Vláda Ivety Radičovej podporí výstavbu novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Podmienkou je financovanie výlučne zo súkromných zdrojov, píše sa v pracovnej verzii programového vyhlásenia vlády.

Pre ďalšie informácie o plánoch vládnej koalície v sektore energetiky na obdobie rokov 2010-2014 čítajte tu:

Európska únia:

Nemecko je proti požiadavke Európskej komisie na zatvorenie dlhodobo stratových uhoľných baní do roku 2014. Podľa kancelársky Angely Merkelovej chce Berlín dodržať pôvodný plán, ktorý ráta s ich zatvorením až v roku 2018.

Britský vládny kabinet plánuje šetriť. Medzi ohrozenými inštitúciami je Komisia pre udržateľný rozvoj. 

Svet:

Ruské ministerstvo financií navrhlo zvýšiť daň z ťažby zemného plynu od roku 2011 až o 61 %. Výrazne tak prekročilo pôvodné odhady zo začiatku týždňa, ktoré hovorili o 10 až 15 % navýšení. Štátnemu rozpočtu by takýto krok priniesol 200 mld. Rubľov ročne. K záväznému rozhodnutie neprišlo, veľký vplyv pri konečnom rozhodovaní má aj štátny plynárenský gigant Gazprom.

Štvrtok – 22.7.2010

Slovensko:

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) uvažuje od jesene zvýšiť cenu za zemný plyn pre domácnosti o 10 %. Návrh zvýšenia musí najprv schváliť Valné zhromaždenie SPP. Definitívne rozhodnutie leží následne v rukách regulátora, ktorým je Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). SPP svoje plány zdôvodňuje nestabilným kurzom eura voči doláru v prvom polroku 2010, výsledkom ktorých spoločnosť utrpela miliónové straty.

Európska únia:

Rumunsko bude privatizovať štátne energetické firmy. Bukurešť chce do konca roka predať 15 % z trojice štátnych firiem (Transelectrica, Transgaz a Romgaz).  Financie z privatizačné procesu využije ministerstvo hospodárstva na projekty do infraštruktúry.

Poľsku hrozí nedostatok zemného plynu. Ak nepríde k podpisu dohody s Ruskou federáciou o zvýšení dodávok plynu, Varšave hrozí od novembra plynová kríza. Poľská vláda v súčasnosti rokuje s Moskvou o novej zmluve, ktorá by zabezpečila dovoz plynu do roku 2037 v celkovom objeme 9 mld.m3 ročne.

Svet:

Štvorica ropných gigantov založí spoločnosť na riešenie ekologických havárií pri podmorskej ťažbe. V pozadí projektu stoja Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Chevron a ConocoPhillips, ktorých spoločná investícia pred vznikom predstavuje 1 mld. dolárov. Firma ponesie názov Marine Well Containment Company. V prípade ekologickej katastrofy bude schopná zareagovať do 24 hodín pri ťažbe ropy v hĺbke až do troch kilometrov. Spoločnosť BP zatiaľ nie je členom, ale svoju účasť v konzorciu nevylúčilo.

V Rusku došlo k teroristickému útoku na Baksanskú hydroelektráreň. Dodávka elektriny pre Kabardinsko-Balkarskú oblasť nebola ohrozená. Rekonštrukcia si pravdepodobne  vyžiada 38 mil. eur.

Piatok – 23.7.2010

Slovensko:

V prvom polroku 2010 vydalo Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV) celkom 37 osvedčení pre výstavbu elektrární a teplární na území Slovenskej republiky. Ich celkový inštalovaný výkon predstavuje 200 MW. Schválené projekty zahŕňajú najmä výstavbu slnečných elektrární. MVH súhlasilo tiež s výstavbou malej vodnej elektrárne, dvoch teplární na biomasu, či zdroja na výrobu elektrickej energie prostredníctvo spaľovanie odpadu.

Európska únia:

Česko obmedzí štátne dotácie do solárnej energie. Nová česká vláda chce zabrániť rastu cien za elektrinu na úkor fotovoltaického priemyslu. Štátna podpora energie zo slnka nekončí úplne, no zameria sa skôr na menšie zdroje akými sú solárne kolektory na budovách. Podpora obnoviteľných zdrojov sa presunie na iné druhy ako biomasa, či bioplyn.

Maďarsko chce v rámci úsporných opatrení znížiť štátny deficit v roku 2011 pod tri percentá. K dosiahnutiu tohto cieľa uvažuje vláda Viktora Orbána aj o zdanení energetického sektora.

Svet:

Čína sa podľa štatistík Medzinárodnej Energetickej Agentúry (IEA) stala v roku 2009 najväčším spotrebiteľom energie na svete. Predstihla tak po prvý krát aj USA.

Sobota – 24.7.2010

Slovensko:

V spoločnosti Duslo, a.s. Šaľa prišlo v sobotu k výbuchu zemného plynu. K uhaseniu a lokalizovaniu požiaru prišlo po zhruba štyroch hodinách. Príčiny požiaru nie sú známe. Prvé odhady škôd hovoria o sume 100.000 eur.

Slovensko chce dovážať zemný plyn z Poľska. Počas návštevy premiérky Ivety Radičovej vo Varšave sa hovorilo o možnom dovoze zemného plynu z Poľska. Plynovodné prepojenie sever-juh so začiatkom v Poľsku a koncom v Chorvátsku je v súčasnosti iba v štádiu rokovaní. Bratislava hľadá alternatívu k dovozu komodity z Ruskej federácie.

Svet:

Spoločnosť BP plánuje začať práce na podmorskom vrte v Líbyi. Ložisko s bohatými zásobami ropy a zemného plynu sa nachádza v Sirtskom zálive.  Firma rezolútne odmietla pochybnosti o bezpečnosti a dodržiavaní ekologických noriem. BP sa začala o projekt v Líbyi zaujímať v roku 2007. S kompletným otvorením vrtu ráta spoločnosť do pol roka.

Nedeľa – 25.7.2010

Slovensko:

Emisný tender ostal bez odozvy. Ministerstvo životného prostredia SR oznámilo, že v tendri na výber poradcu pri predaji zvyšku emisných kvót sa nepodarilo vybrať žiadneho kandidáta. Do verejného tendra sa totiž neprihlásil žiadny záujemca.

Európska únia:

Výkonný riaditeľ spoločnosti BP Tony Hayward rokuje o podmienkach svojho odstúpenia z funkcie. Dôvodom má byť výbuch ropnej plošiny Deepwater Horizont v Mexickom zálive a nezvládnutie následkov ekologickej katastrofy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.