Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske bohunice elektraren.jpg
Foto: ilustračné, www.seas.sk
14. júla 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slováci aj dnes platia za likvidáciu starej jadrovej elektrárne A1 v Jaslovských Bohuniciach zo 70. rokov

Slováci aj dnes platia za likvidáciu starej jadrovej elektrárne zo 70. rokov. Ako na sociálnej sieti upozorňuje Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), ide o jadrovú elektráreň A1 v Jaslovských Bohuniciach.

Tá mala otestovať možnosti využívania prírodného, neobohateného uránu. Jej prevádzka však bola problémová a vláda sa rozhodla elektráreň uzavrieť. Za svoju životnosť dodala do siete iba 916 GWh elektriny.

V dôsledku vážneho poškodenia reaktora je cenovo náročné aj vyraďovanie elektrárne. Na základe verejne dostupných dát sme cenu celej likvidácie odhadli na vyše 1,5 mld. eur v stálych cenách roku 2023, čo je asi štvrtina celého Plánu obnovy a odolnosti SR,“ konštatuje ÚHP. Za každú megawatthodinu vyrobenej elektriny v elektrárni A1 tak musíme zaplatiť vyše 1 500 eur iba na jej vyradenie.

Likvidácia elektrárne A1 pritom prebieha stále. Náklady hradia všetci spotrebitelia elektriny v konečných cenách elektriny vo forme odvodu do Národného jadrového fondu. „Priemerná domácnosť tak prispieva na uzavretie A1 približne 8 eur ročne,“ uzatvára ÚHP.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.