Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ján Slota - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Ján Slota. Foto: (c) SITA / Nina Bednáriková.
24. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Slota: Teplárne by mali vlastniť mestá

Predseda SNS Ján Slota dnes listom oslovil primátorov šiestich slovenských miest s výzvou, aby zabránili predaju štátnych teplární. „Je zrejmé, že ak by teplárne prešli do súkromných rúk, ceny tepla pre občanov i firmy radikálne stúpnu. Tomu musíme zabrániť,“ uvádza Slota v liste adresovanom primátorom Bratislavy, Trnavy, Martina, Žiliny, Zvolena a Košíc.

Slota zároveň vyhlásil, že ak sa chce štát zbaviť teplární, mal by ich previesť na jednotlivé mestá a to bezodplatne.. „Dovoľujem si Vás zároveň požiadať, aby ste silou svojej pozície, ale aj v súčinnosti s organizáciou ZMOS vyvinuli snahu, ktorá prinesie prevod doteraz štátnych teplární do majetku mesta, a to bezodplatným spôsobom,“ píše v liste.

„Ako bývalý dlhoročný primátor Žiliny som vládu v minulosti niekoľkokrát žiadal, aby Žilinská teplárenská spoločnosť prešla do majetku a správy mesta [..] Som presvedčený, že takýto model by bol vhodný aj pre obyvateľov ďalších miest,“ uvádza Slota. Na dnešnej tlačovej konferencii zopakoval, že teplárne podľa neho nie sú strategickými podnikmi, ktoré by museli ostať vo vlastníctve štátu, ale lokálnymi zdrojmi tepla a ich vlastníkmi by sa prirodzene mali stať mestá, ktoré ich teplo využívajú.

FNM: Z predaja sa získa viac ako z dividend

Odhadovaná trhová hodnota teplárenských spoločností by sa mohla podľa analýzy Fondu národného majetku (FNM) SR v súčasnosti pohybovať na úrovni 160 až 200 miliónov eur. Priemerný celkový ročný dividendový výnos za všetky teplárne v rokoch 2002 – 2010 dosiahol hodnotu 4,2 milióna eur.

Materiál obsahuje analýzu šiestich teplárenských spoločností – Bratislavská teplárenská, a.s., Trnavská teplárenská, a.s., Martinská teplárenská, a.s., Zvolenská teplárenská, a.s., Žilinská teplárenská, a.s., Tepláreň Košice, a.s., v ktorých má FNM SR stopercentnú majetkovú účasť.

Text: TASR, energia

Video, foto: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.