Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelená domácnostiam obnovitelne zdroje energii
Foto: ilustračné, GettyImages
6. marca 2024 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slnko na strechách je novým hitom. Zistite, ako môžete aj vy šetriť s fotovoltikou

Fotovoltické panely boli ešte pred pár rokmi na strechách slovenských domov skôr raritou. Dnes je to naopak, rastú na slovenských domoch ako huby po daždi. Vlastná výroba elektriny zo slnka má totiž podľa energetikov množstvo výhod. Ako uviedla Stredoslovenská energetika (SSE), okrem čiastočnej energetickej sebestačnosti môže domácnosť s fotovoltikou napríklad dosiahnuť zníženie svojich nákladov na energie o 30 až 50 %.

Navyše si vyrobené prebytky energie môže uložiť aj do virtuálnej batérie, čo domácnostiam zabezpečí ďalšie úspory. Štátny príspevok na fotovoltický systém z projektu Zelená domácnostiam pritom môže dosiahnuť maximálnu výšku až 4 025 eur, v závislosti od veľkosti fotovoltického systému, vašej spotreby, lokality a ďalších podmienok projektu.

Okrem SSE aj ďalší najväčší dodávatelia energií, ZSE Energia a Východoslovenská energetika (VSE), ponúkajú odberateľom pomoc pri získavaní dotácií či inštalovaní malých obnoviteľných zdrojov energií. Dotácie môžu domácnosti získať v rámci projektu Zelená domácnostiam, ktorý organizuje a riadi Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Tá už spustila druhý diel spomínaného projektu.

Požiadavky projektu

Program Zelená domácnostiam funguje systémom poukážok. Znamená to, že každý žiadateľ, ktorý spĺňa požiadavky projektu, môže získať poukážku vo výške štátneho príspevku. Inštaláciu však musí vykonať oprávnený zhotoviteľ, ktorý má so SIEA podpísanú zmluvu. Takisto sa akákoľvek inštalovaná technológia musí nachádzať v zozname oprávnených zariadení.

Domácnosti môžu získať dotáciu na fotovoltické panely ale aj na slnečné kolektory. Slnečnú energiu môže domácnosť totiž veľmi efektívne využiť aj na prípravu teplej vody. Inštaláciou solárnych kolektorov ušetrí 40 až 60 % energie potrebnej na ohrev vody v domácnosti.

Maximálny finančný príspevok na slnečné kolektory z projektu Zelená domácnostiam je 2 300 eur. Opäť závisí od veľkosti systému, lokality a ďalších podmienok národného projektu.

Solárne kolektory a fotovoltické panely

Solárne kolektory slúžia najmä na ohrev úžitkovej vody a vody v bazéne, ale sčasti ich môžu domácnosti použiť aj na vykurovanie. Ich úlohou je premieňať slnečnú energiu na teplo.

Fotovoltické panely, na rozdiel od kolektorov, slúžia na to, aby premenili slnečnú energiu na elektrickú. Práve preto sú vhodné nielen na vykurovanie, ale aj na zapojenie elektrospotrebičov. „Pre domácnosti, ktoré chcú ušetriť náklady na energie, sú ideálna voľba fotovoltické panely. Tie totiž majú širšie využitie,“ upozorňuje VSE.

Fotovoltické panely nie sú zariadenia, ktoré si domácnosť kupuje na krátky čas. Práve naopak. Ide o dlhodobú investíciu, ktorá by mala vydržať 20 až 25 rokov. V niektorých prípadoch dokonca aj viac.

Návratnosť financií

Východoslovenskí energetici upozorňujú, že návratnosť financií pri fotovoltike nie je rýchla. „Síce ide o výkonné zariadenia, ktoré dokážu vytvoriť množstvo energie, no ich návratnosť aj napriek tomu nie je jeden či dva roky. Zvyčajne sa hovorí o 5 až 10 rokoch v závislosti od ceny systému a oblasti, v ktorej nehnuteľnosť máte,“ konštatuje VSE.

Ak sa chce domácnosť úplne odstrihnúť od bežného zdroja energie, solárny systém ho urobí energeticky nezávislým len sčasti. To znamená, že od elektriny alebo plynu sa nebude môcť domácnosť odstrihnúť úplne.

Presná suma, ktorú môže domácnosť pomocou fotovoltiky ušetriť, sa odvíja od viacerých faktorov vrátane veľkosti domácnosti, zvoleného systému či konkrétneho množstva slnečných lúčov v oblasti v ktorej žije.

Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že zariadenie s výkonom 1 kWp vytvorí energiu v hodnote od 175 do 220 eur ročne. Pamätajte však na to, že táto suma môže byť v praxi o niečo nižšia. V súčasnosti totižto nie je možné dosiahnuť 100 % využitie elektriny vyprodukovanej fotovoltikou,“ podotýka VSE.

Dotácie na malé OZE

Súčasťou moderného a energeticky efektívneho riešenia vykurovania rodinných domov sú čoraz častejšie aj tepelné čerpadlá. Aj na tieto malé OZE môže domácnosť získať dotáciu.

Ich hlavnou prednosťou je, že dokážu variabilne využívať obnoviteľnú energie zo zeme, z podzemnej vody alebo z okolitého vzduchu tak, aby sa ňou dalo nielen vykurovať a ohrievať vodu, ale v lete aj chladiť,“ uviedli stredoslovenskí energetici. Na inštaláciu tepelného čerpadla môže domácnosť získať z programu Zelená domácnostiam najštedrejší štátny príspevok až do výšky 4 370 eur.

Spolu s fotovoltikou a slnečnými kolektormi patria tepelné čerpadlá k najčastejšie nasadzovaným technológiám využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Okrem toho SIEA ešte podporuje kúpu a inštaláciu kotlov na biomasu a veterných turbín.

Stále platí, že vydávanie a preplácanie poukážok z nového projektu Zelená domácnostiam sa začne v prvom štvrťroku 2024.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.