Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slabá rádioaktivita z japonskej elektrárne dorazí nad Európu

Časť rádioaktívneho prachu z poškodenej elektrárne Fukušima 1 v Japonsku dnes dosiahne územie strednej Európy. Podľa expertov radiácia obyvateľov nijak neohrozí a prach sa pomaly v atmosfére rozpustí.

Rádioaktivita bude tak nízka, že ju bude možné namerať len za použitia veľmi nákladných metód, uviedol Erich Wirth z nemeckého úradu pre životné prostredie. Wirth predpokladá, že bežnú úroveň žiarenia, ktorá sa pohybuje okolo 70 nanosievertov za hodinu, rádioaktívny prach z Japonska „prakticky neovplyvní“. Aj v dlhodobom horizonte by mala hladina radiácie ostať veľmi nízka. „Súvisí to s tým, že vzdialenosť od Japonska je veľmi veľká,“ hovorí Wirth.

Podobný názor vyjadril v noci na dnes aj hovorca českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák, podľa ktorého výškové prúdenie vzduchu nenapovedá tomu, že by kontaminovaný prach smeroval nad Českú republiku, alebo Slovensko.

V utorok dorazil rádioaktívny prach z elektrárne Fukušima 1 cez Tichý oceán a severnú Ameriku až do Európy. Vedci častice zaznamenali na Islande. Ľudia nimi ale nijak ohrození nie sú, pretože prach sa v nasledujúcich dňoch v atmosfére fakticky rozpustí.

Francúzsky úrad pre jadrovú bezpečnosť predpovedal, že častice, ktoré teraz pravdepodobne dorazia do Francúzska budú tisíckrát až desaťtisíc krát slabšie než tie, ktoré v roku 1986 dorazili do krajiny po jadrovej katastrofe v Černobyle na Ukrajine.

Výkyvy rádioaktivity sleduje sieť 63 monitorovacích staníc vo svete. Spravuje ich Organizácia pre kontrolu úplného zákazu jadrových testov (CTBTO), ktorej patrónom je OSN a sídli vo Viedni.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.