Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Skupine Slovnaft v 3.štvrťroku vzrástli tržby medziročne na 1,274 mld. eur

Skupina vykázala za 3. štvrťrok 2011 zároveň prevádzkovú stratu upravenú o aktuálne náklady na zásoby vo výške 48 miliónov eur. Najmarkantnejšími faktormi, ktoré mali vplyv na hospodársky výsledok, boli najmä vyššie náklady na výrobu spôsobené nárastom cien ropy, vyššie náklady na energiu a zníženie integrovanej petrochemickej marže kvôli vysokým cenám surovín.

Spoločnosti Slovnaft sa v 3. štvrťroku 2011 podarilo zvýšiť objemy predaja rafinérskych výrobkov na exportných trhoch, no zhoršujúce sa podmienky externého prostredia vyústili v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom do oslabenia jej prevádzkového výsledku.

„Súčasnosť potvrdzuje oprávnenosť našich predchádzajúcich obáv o vývoj svetovej ekonomiky, dopyt po ropných produktoch a výkonnosť celého rafinérskeho odvetvia. Ukazuje sa, že tiahnuce sa dlhové problémy vyspelých krajín silne zasahujú do spotrebiteľských nálad s negatívnym dopadom na hospodárske výsledky spoločností. Skupina Slovnaft aj v týchto externých podmienkach pokračuje v silnom investičnom programe, keď za 9 mesiacov investovala 82 miliónov eur, čo je o 14 miliónov eur viac než v rovnakom období minulého roka,“ povedal k výsledkom hospodárenia predseda predstavenstva a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi.

Investície podľa neho smerovali do zvýšenia efektívnosti, technickej a prevádzkovej spoľahlivosti, environmentálnej oblasti a plnenia legislatívnych podmienok. „Hoci nedokážeme predpovedať, kedy a na ako dlho sa globálna situácia v odvetví zlepší, chceme byť na ňu vďaka investíciám a ďalším prijatým vnútorným opatreniami čo najlepšie pripravení,“ dodal.

Vývoj ceny ropy charakterizovala v 3. kvartáli tohto roka relatívne vysoká volatilita vyplývajúca z neistoty na trhu, najmä v dôsledku obáv o stagnáciu ekonomického rastu. Jej priemerná cena dosiahla v 3. štvrťroku 2011 úroveň 113 USD za barel a v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2010 vzrástla o 48 %.

V dôsledku nižšieho rozsahu generálnych revízií v 1. polroku 2011, ako aj v dôsledku nárastu dopytu po motorovej nafte v období 1. až 3. štvrťroka 2011 spoločnosť spracovala 4,544 milióna ton ropy, čo je medziročne viac o 13 %. Práve snaha uspokojiť vysoký dopyt po motorovej nafte mala za následok zvýšenie jej produkcie v 3. kvartáli 2011 na úroveň 889.000 ton, čo prestavuje medziročne nárast o 11 %.

Slovnaft si naďalej udržal silnú pozíciu na exportných trhoch, kde sa objem predaja rafinérskych výrobkov v 3. štvrťroku 2011 medziročne zvýšil o 11 % a tržby z predaja vzrástli medziročne o 45 %. Dôvodom bol jednak spomínaný nárast objemu predaja motorovej nafty, ako aj vyššie kótované ceny ropných výrobkov. Predaj pohonných látok na domácom trhu sa pre pokračujúci pokles dopytu po palivách znížil počas troch štvrťrokov tohto roku medziročne o 1 %.

Spoločnosť Slovnaft, a. s., k 30. septembru 2011 prevádzkovala na Slovensku 209 čerpacích staníc.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.