Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP - ilustracka SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SPP. Foto: (c)SITA/Marián Peiger
23. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Skupina SPP vlani s čistým ziskom 564 mil. eur

Skupina Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) dosiahla v minulom roku konsolidovaný čistý zisk vo výške 564 mil. eur, čo je oproti predchádzajúcemu roku približne na rovnakej úrovni. Ako informoval hovorca SPP Peter Bednár, na kladnom hospodárskom výsledku skupiny sa rovnako ako v predchádzajúcich rokoch podieľali najmä príjmy z činností súvisiacich s medzinárodnou prepravou zemného plynu. Firma vlani evidovala konsolidované výnosy z predaja výrobkov a služieb v objeme 3,163 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o takmer 5 %.

Štát, ako 51-percentný akcionár SPP, by si mohol vďaka minuloročnému hospodáreniu prilepšiť o vyše 287 mil. eur, ktoré by mal dostať vo forme dividend. „Vďaka dosiahnutým výsledkom v roku 2011 odvedú spoločnosti skupiny SPP spomedzi všetkých firiem na Slovensku jeden z najväčších príspevkov do štátneho rozpočtu, a to najmä vo forme dividend z 51 % podielu štátu a daní,“ uviedol predseda predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski.

Podľa plynárov negatívne ovplyvnila hospodárenie firmy okrem iného regulačná politika v segmente domácnosti, vďaka ktorej vraj zaznamenali vlani stratu vo výške 50 mil. eur. „Výkaz ziskov a strát potvrdzuje stratu regulovanom v segmente domácností nielen za minulý rok v spomínanej výške, ale aj za rok 2010, a to vo výške viac ako 73 mil. eur,“ konštatoval Bednár.

  

Konsolidované výsledky skupiny SPP zahŕňajú výsledky hospodárenia samotného SPP, dcérskych spoločností Eustream, SPP – distribúcia, Nafta, SPP CZ, SPP Bohemia, ako aj ďalších spoločností s majetkovou účasťou SPP. Slovenský plynárenský priemysel je nadnárodná energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.