Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Skupina Slovnaft za prvé tri štvrťroky v zisku, výsledky potiahol export

Čisté tržby skupiny za prvých deväť mesiacov roka 2012 medziročne klesli o 6 percent na 3,36 miliardy eur v dôsledku nižšieho dopytu po ropných produktoch na domácom aj medzinárodných trhoch, ako aj nižšieho objemu predaja pre realizáciu generálnych revízií výrobných jednotiek.

„Hospodárske výsledky Skupiny SLOVNAFT sa v treťom štvrťroku medziročne zlepšili po tom, čo ich v prvom polroku výrazne ovplyvnili plánované odstávky a generálne revízie. Vzhľadom na extrémnu kolísavosť cien ropy, ropných produktov, menových kurzov, spracovateľských a predajných marží však zachovávame pri výhľade do budúcnosti konzervatívny postoj,“ uviedol k výsledkom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti SLOVNAFT, a.s., Oszkár Világi.

Skupina SLOVNAFT predpokladá, že v strednodobom horizonte pretrvá na finančných a komoditných trhoch vysoká volatilita, nedôjde k odstráneniu prebytku ropných produktov na európskom trhu, ani k zásadnému zlepšeniu bezpečnostno-ekonomickej situácie vo svete. Naopak, v odvetví spracovania ropy je možné očakávať ďalší tlak na rast surovinových, energetických a ďalších nákladov.

„Z tohto dôvodu budeme v ďalších mesiacoch dôsledne sledovať interné náklady. V dlhodobom horizonte sa nevyhneme vplyvom vysokej kolísavosti vo výkonnosti rafinérskeho odvetvia s dopadmi aj na výsledky Skupiny Slovnaft, a preto sme v rámci Skupiny MOL spustili viacero zásadných zmien v manažovaní našich aktivít, ktorých prvé výsledky očakávame už v priebehu roku 2013,“ dodal Oszkár Világi.

Kapitálové výdavky Skupiny SLOVNAFT za prvé tri štvrťroky tohto roku predstavovali 109 miliónov eur, medziročne sa zvýšili o tretinu. Viac ako polovica objemu investícií smerovala na projekty súvisiace so zvýšením efektívnosti výroby, udržania prevádzkovej spoľahlivosti a zlepšenia kvality výrobného procesu v rafinérii. V najbližších rokoch plánuje Slovnaft, spoločne s materskou nadnárodnou Skupinou MOL, rozsiahle investície, medzi tie najdôležitejšie patria výstavba novej petrochemickej jednotky na výrobu polyetylénu a strategický projekt modernizácie a zvýšenia prepravnej kapacity ropovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom.

Za prvé tri štvrťroky 2012 spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 3,98 milióna ton ropy, čo bolo o 13 percent menej ako v rovnakom období minulého roka. Nižší objem spracovanej ropy ovplyvnil väčší rozsah generálnych revízií a pokles dopytu po motorových palivách.

Výroba automobilových benzínov oproti prvým deviatim mesiacom roka 2011 klesla o 5 percent na 1,04 milióna ton. Produkcia motorovej nafty dosiahla 2,06 milióna ton a medziročne sa znížila o 16 percent. Pokles zaznamenala tiež produkcia petrochemických výrobkov.

Spoločnosť na konci septembra prevádzkovala 209 čerpacích staníc, ich počet sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nezmenil. Slovnaft pokračoval v rekonštrukcii a modernizácii svojej siete čerpacích staníc, ako aj výstavbe 3 nových čerpacích staníc na diaľnici D1. Do prevádzky by mali byť uvedené v poslednom štvrťroku tohto roka.

Skupina SLOVNAFT mala ku koncu septembra tohto roka 3 599 zamestnancov, pričom jej sieť čerpacích staníc obsluhovalo ďalších zhruba 1700 zamestnancov obchodných partnerov.

Zdroj: Slovnaft

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.