Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Skupina Slovnaft vykázala v 3. štvrťroku 2015 čistý zisk 55 mil. eur

„Tretí štvrťrok, podobne ako predchádzajúce dva štvrťroky boli z pohľadu celkovej efektivity skupiny Slovnaft veľmi priaznivé. Nárast profitability bol kombináciou dobrých podmienok na medzinárodných trhoch s ropnými produktmi, ako aj dôsledkom našej výrobnej spoľahlivosti, úspešnejšieho predaja a nákladovej racionálnosti. Sme radi, že pokračovalo výnimočne priaznivé obdobie v oblasti predaja základných plastov a chemikálii, čo veríme, že sa nám podarí ešte umocniť od roku 2016, keď začneme s komerčnou výrobou a predajom novších typov polyetylénu z novej výrobnej linky LDPE 4,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft, a. s., Oszkár Világi.

„S príchodom zimných mesiacov očakávame zhoršenie podmienok v obchode s rafinérskymi výrobkami, takže zdroje získané v predchádzajúcom období nám môžu poslúžiť ako dostatočná rezerva pre udržanie našej finančnej stability a pokračovanie investičných zámerov,“ dodal.

Čisté tržby skupiny Slovnaft počas prvých troch štvrťrokov 2015 dosiahli výšku 2,79 miliardy eur, čo bolo vzhľadom na zníženie cien rafinérskych produktov na medzinárodných burzách o 8 % menej ako v rovnakom období roka 2014.

Slovnaft za deväť mesiacov tohto roka investoval 72 miliónov eur, z čoho väčšina sa použila na práce spojené s výstavbou novej linky na výrobu polyetylénu LDPE 4 a projekty zamerané na zvýšenie efektívnosti a kvality výroby.

Do konca septembra spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 4,51 milióna ton ropy, čo bolo o 18 % viac ako v rovnakom období minulého roka. Výroba automobilových benzínov za prvých deväť mesiacov tohto roka medziročne stúpla o 26 % na 1,12 milióna ton a produkcia motorovej nafty sa zvýšila o 21 % na 2,39 milióna ton. Medziročný nárast o 22 % na 298.000 ton zaznamenala produkcia polymérov.

Objem predaja ropných produktov za tri štvrťroky tohto roka sa medziročne zvýšil o 11 % na 4,4 milióna ton, z toho takmer tri štvrtiny smerovali na export. Samotný predaj na zahraničných trhoch za deväť mesiacov vzrástol o 12 % a na domácom trhu o 8 %.

V letných mesiacoch prevzala skupina MOL, materská spoločnosť Slovnaft, a. s., čerpacie stanice Agip na Slovensku. Slovnaft tak ku koncu septembra prevádzkoval celkovo 253 čerpacích staníc, čo sa prejavilo v náraste predaja motorových palív v maloobchodnej sieti o 22 %.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.