Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Skupina Slovnaft v prvom polroku zvýšila investície na 99 mil. eur

Viac ako trojnásobný medziročný nárast podporili investície v rámci petrochemického segmentu, najmä do výstavby novej prevádzky na výrobu polyetylénu LDPE4 a výdavky v rámci naplánovaných generálnych revízií na zvýšenie efektívnosti a kvality výroby a udržanie prevádzkovej spoľahlivosti.

Pre rozsiahle odstávky výrobných jednotiek poklesol objem výroby a následne aj predaj ropných produktov, v dôsledku čoho čisté tržby skupiny v 1. polroku 2014 klesli o 19 % na 1,89 miliardy eur. Strata za prvých šesť mesiacov tohto roka predstavovala 18 miliónov eur.

„Výkonnosť rafinérie Slovnaft v 2. štvrťroku ovplyvnili plánované generálne revízie, ktoré sa dotkli významného počtu výrobných jednotiek v spoločnosti. Pre odstávku zariadení klesol objem spracovanej ropy a následne sa znížila aj produkcia a predaj finálnych produktov, čo sme sa snažili kompenzovať z predaja skladových zásob. Náš hospodársky výsledok okrem toho zasiahlo zúženie rozdielu medzi kótovanou cenou motorovej nafty, ktorá tvorí zhruba polovicu produkcie bratislavskej rafinérie a cenou ropy na medzinárodných burzách,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft, a. s., Oszkár Világi.

Za prvých šesť mesiacov tohto roka spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 2,37 milióna ton ropy, čo bolo vzhľadom na generálne revízie o 17 % menej ako v rovnakom období roka 2013. Výroba automobilových benzínov v 1. polroku medziročne klesla o 22 % na 538.000 ton. Produkcia motorovej nafty sa medziročne znížila o 17 % na 1,25 milióna ton. Pokles vykázala aj produkcia petrochemických výrobkov, a to o 5 % na 148.000 ton.

Predaj ropných výrobkov skupiny Slovnaft sa v období od januára do konca júna 2014 medziročne znížil o 15 % na 2,48 milióna ton. Z tohto objemu takmer tri štvrtiny smerovali na export. Predaj na zahraničných trhoch klesol, naopak, predaj na domácom trhu sa zvýšil o 4 % na 707.000 ton.

Ku koncu júna 2014 spoločnosť prevádzkovala 212 čerpacích staníc na území Slovenska a v rámci skupiny MOL zabezpečovala prevádzku takmer 150 čerpacích staníc na území Českej republiky pod názvami PAP OIL a Slovnaft.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a. s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných látok. Skupina Slovnaft patrí do medzinárodnej skupiny MOL.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.