Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Skupina Slovnaft v prvom polroku s nižšími tržbami

Kľúčové faktory, ktoré ovplyvnili výšku prevádzkového výsledku v prvom polroku:

  • slabý dopyt po motorových palivách
  • vysoká cena ropy a ostatných vstupných surovín a energií
  • pretrvávajúci nízky rozdiel medzi medzinárodnými cenami základných plastov a cenami vstupných surovín
  • nepriaznivý vývoj kurzu eura voči doláru

„Situácia v európskom sektore spracovania ropy sa v druhom štvrťroku 2012 zásadne nezmenila. Pretrvával poklesu dopytu po pohonných hmotách, trh bol navyše pod tlakom spôsobeným vysokými cenami ropy, energií, biokomponentov a oslabovaním kurzu eura voči doláru. Petrochemický segment poznačili historicky nízke spracovateľské marže základných plastov vyvolané stagnáciou dopytu zo strany európskych spotrebiteľov, ako aj vzrastajúcim tlakom zo strany nových producentov z oblastí Blízkeho a Ďalekého východu. Týmto globálnym vplyvom sa nevyhla ani Skupina SLOVNAFT. Spoločnosť – v tomto pre rafinérie nepriaznivom období – zrealizovala významný rozsah generálnych revízií kľúčových výrobných jednotiek, aby si tak vytvorila priestor pre plnú prevádzkovú schopnosť v budúcnosti, keď sa trhové podmienky zlepšia,“ uviedol k výsledkom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti SLOVNAFT, a.s., Oszkár Világi.

Kapitálové výdavky Skupiny SLOVNAFT v prvom polroku predstavovali 90 miliónov eur, medziročne sa zvýšili o viac ako 50 percent. Polovica objemu investícií smerovala na projekty súvisiace so zvýšením efektívnosti výroby, udržania prevádzkovej spoľahlivosti a zlepšenia kvality výrobného procesu v rafinérii. Celkový nárast ovplyvnili predovšetkým rozsiahle generálne revízie v mesiacoch apríl a máj a výmena katalyzátorov.

V najbližších rokoch plánuje Slovnaft spolu so s materskou nadnárodnou Skupinou MOL realizovať rozsiahle investície v objeme niekoľkých stoviek miliónov eur.

„Aj napriek tomu, že nedokážeme jednoznačne predpovedať ďalší vývoj v sektore spracovania ropy, nemeníme náš silný investičný program. V rámci neho sa po dokončení rekonštrukcie teplárne počíta s výstavbou novej petrochemickej jednotky na výrobu polyetylénu a tiež sa v rámci investícií Skupiny MOL budeme aktívne podieľať na rekonštrukcii a zvýšení prepravnej kapacity strategického napojenia Slovenska na medzinárodný ropovod Adria,“ dodal Oszkár Világi.

V prvom polroku 2012 spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 2,63 milióna ton ropy, čo bolo o 12 percent menej ako v rovnakom období minulého roka. Pod pokles sa podpísali odstávky technológií za účelom ich revízie, ako aj nižší dopyt po motorových palivách.

Výroba automobilového benzínu oproti prvým šiestim mesiacom roka 2011 klesla o 7 percent na 662 tisíc ton. Produkcia motorovej nafty dosiahla 1,32 milióna ton a medziročne sa znížila o 15 percent. Pokles v prvom polroku zaznamenala tiež produkcia petrochemických výrobkov. Väčšina produkcie Slovnaftu smerovala na export.

Spoločnosť na konci júna prevádzkovala 209 čerpacích staníc, ich počet sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nezmenil. Slovnaft pokračoval v rekonštrukcii a modernizácii svojej siete čerpacích staníc, ako aj výstavbe 3 nových čerpacích staníc na diaľnici D1. Dokončené a uvedené do prevádzky by mali byť v poslednom štvrťroku tohto roka.

V prvom polroku sa predaj pohonných hmôt na čerpacích staniciach na Slovensku v dôsledku rekordne vysokých cien palív a ekonomickej krízy znížil o 6,7 percenta. Výraznejšie klesol záujem o automobilové benzíny (medziročne o 10,2 percenta), predaj motorovej nafty sa znížil o 5,4 percenta. Naopak, takmer 15-percentný nárast zaznamenal predaj LPG.

Skupina SLOVNAFT mala ku koncu júna tohto roka 3 608 zamestnancov, pričom jej sieť čerpacích staníc obsluhovalo ďalších zhruba 1700 zamestnancov obchodných partnerov.

Zdroj: Slovnaft

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.