Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Skupina Slovnaft v 1. štvrťroku 2011 so ziskom 28 miliónov eur

Kľúčovým faktorom, ovplyvňujúcim zlepšenie prevádzkového výsledku, bol priaznivý vývoj externého prostredia, najmä v podobe medziročne výrazne vyšších kótovaných cien motorových palív a základných plastov na medzinárodných burzách. Nárast cien ropy a ropných produktov bol ovplyvnený okrem zvýšeného globálneho dopytu v dôsledku ekonomického oživenia vo svete aj zo strany ponuky, na ktorú vplývala vyhrotená politická situácia a nepokoje v niektorých krajinách Blízkeho východu a Severnej Afriky.

Značný vplyv na hospodárenie mal aj kurzový zisk dosiahnutý na pohľadávkach a záväzkoch z obchodného styku a tiež pokračovanie dôslednej nákladovej disciplíny.

V 1. štvrťroku 2011 významná časť investícií v celkovej hodnote 33 miliónov eur smerovala do projektov zabezpečujúcich zvýšenie efektívnosti výroby, udržanie prevádzkovej spoľahlivosti a zlepšenie kvality výrobného procesu. Časť investícií smerovala aj do zlepšenia a zefektívnenia predajnej aktivity na domácom a zahraničných trhoch.

„Pod zlepšenie výkonnosti skupiny Slovnaft sa okrem priaznivejšieho vývoja externého prostredia v ropnom priemysle podpísala aj investičná aktivita skupiny z minulosti. Sme pripravení aj v nadchádzajúcom období podporovať výrobnú i predajnú aktivitu ďalšími kapitálovými výdavkami, tak ako v prvom kvartáli tohto roka, keď spoločnosť preinvestovala 38 miliónov eur,“ povedal k výsledkom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Oszkár Világi.

Vplyvom vyššieho dopytu po motorových palivách a vďaka bezporuchovosti výroby v rafinérii spoločnosť spracovala v 1. štvrťroku 2011 takmer 1,5 milióna ton ropy, čo je oproti rovnakému obdobiu minulého roka viac o 104.000 ton, teda viac o 8 %.

Celkový maloobchodný predaj pohonných látok na Slovensku sa v 1. kvartáli 2011 zvýšil o 7 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2010, pričom spotrebu palív pozitívne ovplyvnili okrem iných faktorov aj východisková porovnávacia báza z minulého roka a silná priemyselná a exportná aktivita slovenských firiem. Na druhej strane, utlmujúcimi faktormi boli zvýšená sadzba DPH, rozšírenie spotrebnej dane na biokomponenty, silný samotný rast medzinárodných cien biozložiek, ako i nový príspevok Správe štátnych hmotných rezerv na budovanie systému núdzových zásob ropy a ropných produktov.

Skupina Slovnaft ku koncu marca 2011 zamestnávala 3633 ľudí a prevádzkovala na území Slovenska 209 čerpacích staníc.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.