Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. júla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Skupina MOL oznámila megainvestíciu do petrochémie

Skupina MOL uzavrela kľúčové zmluvy týkajúce sa technológií projektu Polyol. Zmluvy sa týkajú nákupu technologických licencií a projektových balíkov pre technológiu HP-PO (peroxid vodíka – propylénoxid) na výrobu propylénoxidu.

Plánovaný nový priemyselný komplex sa skladá z výrobných jednotiek HP-PO, ktoré majú kapacitu výroby propylénoxidu 200.000 ton za rok, niekoľkých výrobných liniek polyéterických polyolov a ďalších infraštruktúrnych investícií.

Poskytovateľom licencie pre výrobnú jednotku peroxidu vodíka, ktorý sa bude využívať len na výrobu propylénoxidu, je spoločnosť Evonik, kým konzorcium spoločností Evonik a Thyssenkrupp Industrial Solutions AG bude tzv. licencorom výrobnej jednotky propylénoxidu. Zmluvy tiež zahŕňajú záväzné ponuky a predbežné dohody.

Zmluvy so spoločnosťou Thyssenkrupp sa týkajú neskorších fáz inžinieringu a realizačných fáz výrobnej jednotky HP-PO, kým zmluvy so spoločnosťou Evonik sú zamerané na dodávky vhodných katalyzátorov. Okrem toho si skupina MOL vybrala pre fázu projektovania, obstarávania a realizácie spoločnosť Fluor ako konzultanta projektového manažmentu. Skupina MOL je v záverečnej fáze výberu licencora pre technológiu polyéterického polyolu, ako aj dodávateľa stavby a ďalších objektov.

Tieto dohody sú prvým medzníkom v realizácii dlhodobej stratégie skupiny MOL 2030, na ktorú skupina vyčlenila okolo 1,9 miliardy USD. Tieto investície budú v rokoch 2017 až 2021 smerovať do transformačných projektov v oblasti chemikálií a petrochémie. Priemyselný komplex, ktorý bude vybudovaný v Maďarsku, sa stane najväčším investičným projektom skupiny MOL v rokoch 2017 až 2021.

Polyoly na báze propylénoxidu slúžia ako suroviny pre polyuretánové peny, ktoré sú používané v automobilovom, stavebnom, obalovom a nábytkárskom priemysle.

„Dnešná dohoda s našimi renomovanými partnermi predstavuje dôležitý krok pri realizácii stratégie skupiny MOL do roku 2030, ktorá transformuje skupinu MOL na poprednú chemickú spoločnosť v strednej a východnej Európe. Prvým rozhodujúcim investičným krokom pri premene na významného európskeho hráča je 1 miliarda USD pre projekt Polyol. Inovatívna technológia, šetrná k životnému prostrediu, nám umožní stať sa jediným integrovaným výrobcom polyolu v našom regióne a bude tiež vstupnou bránou do ďalších vysokoziskových oblastí chemického priemyslu,“ povedal Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny MOL.

© TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.