Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. februára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Skupina krajín EÚ vrátane Slovenska rokovala o energetickej politike

Delegácia zastupujúca Slovensko bola vedená slovenským veľvyslancom vo Francúzsku Marekom Eštokom. Účastníci, vrátane 12 ministrov, sa zhodli, že energetická politika EÚ sa musí budovať na štyroch pilieroch, ktorými sú bezpečnosť dodávok energií, kúpna sila spotrebiteľov, priemyslová konkurencieschopnosť a boj proti otepľovaniu klímy, uviedol francúzsky minister priemyslu Eric Besson po zasadnutí.

Český minister priemyslu Martin Kuba podľa AFP zdôraznil, že európske krajiny musia svoje úsilie vzájomne koordinovať, aby boli schopné riešiť problémy s energetickými sieťami. Tieto siete podľa neho v súčasnosti nie sú schopné vydržať obdobie spotrebných špičiek. Ďalšia podpora obnoviteľných zdrojov energie preto musí so sebou niesť výstavbu energetickej infraštruktúry, aby sa problémy v prenose energie neprehlbovali.

Podľa svojej hovorkyne Veroniky Forejtovej Kuba v Paríži upozornil aj na to, že pre Česko je nemysliteľné, aby Európska komisia jednotlivým štátom určovala, aký majú mať energetický mix- „Usporiadanie energetického mixu musí zostať v kompetencii každého jednotlivého štátu. Myšlienka centrálneho určenia mixu z úrovne Európskej komisie je pre nás neprijateľná,” povedal.

Zástupca Veľkej Británie James Sassoon usúdil, že sa nejedná len o jadrovú energetiku, ale súčasne aj o rozvoj kontinentu. „Musíme hovoriť o významných iniciatívach, ktoré podporia trvalý rast pre budúcu konkurencieschopnosť Európy,” povedal Sassoon, ktorého krajina bude hostiť nasledujúcu schôdzku novo vytvorenej neformálnej skupiny krajín podporujúcich jadrovú energetiku. Termín schôdzky zatiaľ nebol stanovený.

Prvej parížskej schôdzky sa zúčastnili okrem Francúzska, Veľkej Británie a Slovenska, tiež Česko, Švédsko, Fínsko, Holandsko, Slovinsko, Španielsko, Poľsko, Maďarsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Bulharsko a Rumunsko. Naopak Nemecko a niektoré ďalšie európske krajiny sa rozhodli od jadrovej energetiky v nasledujúcich rokoch odstúpiť.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.