Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Skupina EDF mieni zrušiť päť percent miest vo výrobe elektriny

Skupina EDF zamestnáva v domácom Francúzsku 67.000 ľudí. Zamýšľané rušenie miest by sa na domácom trhu dotklo zhruba 3350 pozícií. EDF toto číslo odmietla potvrdiť. Firma hovorí, že chystané znižovanie pracovnej sily sa obíde bez prepúšťania.

Zamestnanecké odbory medzitým uviedli, že firma plánuje v rokoch 2016 až 2018 zrušiť až 4200 pracovných miest, čím vraj ušetrí 700 miliónov eur.

EDF mala kedysi monopolné postavenie na francúzskom trhu s elektrinou. Liberalizácia trhu ale jej pozíciu podkopala. Ceny elektrickej energie navyše od roku 2008 klesajú, čo súvisí jednak s opatreniami na zvýšenie energetickej účinnosti, ale tiež s nástupom dotovaných obnoviteľných zdrojov energie. Vplyv mali i padajúce ceny ropy.

Vysoké náklady firmy majú na svedomí aj meškajúce projekty výstavby reaktorov EPR vo fínskom Olkiluoto a francúzskom Flamanville. EDF musí investovať miliardy eur na modernizáciu svojich jadrových reaktorov.

Navyše plánuje výstavbu dvoch reaktorov v Hinkley Point C v Británii. V októbri skupina potvrdila partnerstvo s čínskou CGN, dosiaľ však nebolo prijaté konečné investičné rozhodnutie o projekte. Dôjsť by k nemu mohlo budúci týždeň v stredu na stretnutí predstavenstva firmy.

EDF si už teraz musí požičiavať inde, aby mohla vyplácať dividendu akcionárom. 85 % akcií v EDF vlastní štát. Od novembra 2015 akcionári zastupujúci zamestnancov protestujú proti výstavbe reaktorov v Británii, projekt považujú za príliš rizikový pre hospodárenie firmy.

Podľa interného dokumentu, ktorý získala agentúra Reuters, skupina predpokladá, že jej podiel na francúzskom trhu v nasledujúcich rokoch prudko klesne. Napríklad na trhu s elektrinou pre veľkoodberateľov jej podiel z hľadiska objemu do roku 2019 klesne na 59 percent z vlaňajších 78 percent.

Štrajk pracovníkov EDF podľa nemenovaného zástupcu odborov včera znížila francúzsku výrobu elektriny najmenej o 11,5 gigawattov, čo zodpovedá zhruba výkonu desiatich jadrových elektrární.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.