Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Škótsko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/miquitos (licencia Creative Commons)
9. septembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Škótsko vsádza na štátnu energetickú firmu

Štátom vlastnená firma Scottish Power získa od vlády nové právomoci. Predovšetkým možnosť vstupu spoločnosti do konkurenčného trhového prostredia. Ide o jeden z posledných legislatívnych návrhov vládneho kabinetu pred májovými voľbami.

Ministerstvo energetiky verí v transformáciu Scottish Power na profitujúci podnik. Získa väčšiu obchodnú slobodu, možnosť podieľať sa na projektoch OZE v trhovom prostredí.  Profitovať z nich by mali samotní platcovia daní, tvrdí vláda. Príjmy spoločnosti sa môžu zvýšiť o 300 mil. libier ročne, uvádza Guardian.

„Ak poskytneme Scottish Power dostatočný priestor na rast, môže vzniknúť obrovská škótska spoločnosť vo verejnom vlastníctve,“ vyhlásil škótsky minister energetiky Alex Salmond.

Podnik ostane aj v budúcnosti v rukách štátu, informuje Financial Times.  Na základe platných zákonov si Scottish Power nebude môcť požičať prostriedky z finančných trhov. Vyvstáva tak otázka, kto a akým spôsobom bude budúce projekty financovať. Ako informuje Scotsman, vláda aj vedenie spoločnosti ale v tejto súvislosti vylúčili, že by mohlo prísť k zvyšovaniu účtov domácností.

Scottish Water je štvrtou najväčšou spoločnosťou v Škótsku v sektore vodnej energetiky. Celkový majetok štátneho podniku sa odhaduje na 5,5 mld. britských libier. Ročné príjmy Scottish Power predstavujú v súčasnosti približne jednu miliardu libier, dopĺňa Guardian.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.