Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. apríla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

SKOK: Vláda rozhodnutím o prevzatí VEG pripravila občanov o vyše 160 mil. eur

„Šokujúce zistenia a fakty ukazujú, že rozhodnutie vlády vypovedať prevádzku SE a prevádzkovať VEG Vodohospodárskou výstavbou (VV) je proti verejnému záujmu. Znamená to, že rozhodnutie, ktoré vláda urobila, ukráti občanov tejto krajiny o mnoho, mnoho miliónov eur,“ konštatoval dnes na tlačovej besede v Bratislave nezaradený poslanec Národnej rady SR a líder SKOK Juraj Miškov spolu s členom Výkonnej rady strany Rastislavom Antalom.

Slovensko podľa nich za celú zvyšnú dobu prevádzkovania VEG podľa pôvodnej zmluvy o prevádzke, čiže ďalších 20 rokov, príde o približne 81 miliónov eur, čo je 20-násobok ročného rozdielu v porovnaní s prevádzkovaním Gabčíkova Slovenskými elektrárňami. Ročný príjem z VEG do verejných rozpočtov pod správou VV podľa ich výpočtov dosiahne 62,77 milióna eur, kým pod správou elektrární by dosiahol 66,81 milióna eur. „V prípade, že by VEG ostala v správe SE, tržby by boli vyššie,“ domnieva sa Antala.

Za mesiac prevádzkovania dokázala podľa neho umiestniť VV na trhu prostredníctvom sprostredkovateľa elektrinu za 5,97 milióna eur, keďže predávala jednu megawatthodinu (MWh) za 31,52 eur, teda za približne priemernú okamžitú cenu elektriny na trhu. SE by však vďaka cene, zafixovanej dohodami vopred, predali jednu MWh za 36,5 eura a mesačné tržby by tak dosiahli približne 7,14 milióna eur. „VEG tak mohla vygenerovať vyššie tržby o 19,5 %, čo by len v marci 2015 predstavovalo viac ako 1 milión eur, ak by elektráreň zostala v správe SE,“ poznamenal.

Okrem nižších príjmov z vyrobenej a predanej elektriny vzniknú podľa SKOK štátu ďalšie náklady vo výške 80 miliónov eur avizovanou generálnou opravou turbín, keďže tie mali pôvodne platiť elektrárne zo svojej časti zisku a po prevzatí VEG štátom ju budú musieť zaplatiť občania Slovenska.

Miškov plánuje v súvislosti so zisteniami iniciovať vykonanie poslaneckého prieskumu vo Vodohospodárskej výstavbe. „Pokúsime sa ho zrealizovať, či už cez hospodársky výbor, ktorého som členom, alebo cez výbor pre financie a rozpočet, ktorého členom je kolega Jozef Kollár. V prípade, že nebudeme úspešní, budeme iniciovať ďalšie kroky, o ktorých budeme postupne informovať. Okolo Gabčíkova je totiž hrozne veľa hmly a veľa nejasností. Naše zistenia, indície a informácie, ku ktorým sa postupne dostávame, začínajú ukazovať na obrovský tunel pod Gabčíkovom, ktorý je zakrytý pozlátkom vlastenectva a patriotizmu,“ dodal líder SKOK.

„Túto kombináciu nepravdivých čísiel a nezmyselnej virtuálnej reality, ktorá navyše ignoruje dianie na trhu s elektrinou, sa neoplatí ani len komentovať. Stranu SKOK zrejme mrzí, že štát predáva elektrickú energiu bez sprostredkovateľa a efektívne už len z toho dôvodu, že ju dokáže na rozdiel od Slovenských elektrární predávať transparentne 24 hodín denne a teda aj v noci a cez víkendy,“ uviedol v reakcii odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Už prvé týždne podľa MŽP ukázali, že prevádzkovať VEG je pre štát efektívnejšie a výhodnejšie, ako keď to vykonávali SE, ktoré navyše inkasovali 35 % sumy z predaja, čo Juraj Miškov taktne zamlčal. „Rovnako ho nemrzelo, že Slovenské elektrárne odmietali štát transparentne informovať o predaji elektriny, ktorý vykonávali.“

„Na druhej strane sa však nemožno čudovať, že exminister hospodárstva Miškov v podstate stále obhajuje záujmy spoločnosti Enel Slovenské elektrárne, keďže od nej v roku 2007 jeho reklamná agentúra dostala lukratívnu zákazku na tvorbu komunikačnej a mediálnej stratégie. Stalo sa to práve v období, keď vláda Roberta Fica napadla nájom Vodnej elektrárne v Gabčíkove,“ dodal rezort životného prostredia.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.