Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drevo - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Drevná biomasa
6. marca 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Škoda Power dodá do Švédska turbínu pre elektráreň na biomasu

Dielo sa uvedie do prevádzky v prvej polovici roka 2014. Informoval o tom Jiří Šmondrk, generálny riaditeľ podniku, ktorý vlani podpísal zákazky za desať miliárd českých korún, z toho 90 % na export.

„Víťazstvo vo švédskom tendri, navyše v súvislosti s našimi predchádzajúcimi úspechmi vo Veľkej Británii a Nemecku, preukazuje našu vysokú konkurencieschopnosť,“ dodal.

Celý projekt koordinuje firma Lunds Energi AB, ktorá je zároveň vlastníkom elektrárne Lund. Biomasa spaľovaná v elektrárni sa premení na elektrinu, ktorá sa bude distribuovať do štyroch miest na juhozápade Švédska – Lund, Eslöv, Hörby a Lomma. Tie sú zároveň vlastníkmi spoločnosti Lunds Energikoncern, ktorá je investorom elektrárne.

Elektráreň sa postaví pri obci Örtöfta, 15 kilometrov severne od Lundu. Škoda Power už dodala do Švédska v rokoch 2006 a 2007 turbíny do miest Värö a Mönsteras. Išlo o stroje s inštalovaným výkonom 60 MW a 50 MW, ktoré našli uplatnenie v papierenskom priemysle, uviedol riaditeľ.

Už v polovici februára podpísali plzenské strojárne významné kontrakty na dodávku parných turbín vo Veľkej Británii a Nemecku, obidva v objeme stoviek miliónov korún. Zariadenia sa sprevádzkujú v roku 2013. Vo Veľkej Británii získal podnik prvú zákazku. Ide o turbínu 40 MW pre elektráreň na biomasu. Druhé turbosústrojenstvo s inštalovaným výkonom  45 MW smeruje do Stendalu západne od Berlína, do papierne Zellstoff, ktorá je najväčším výrobcom papiera v strednej Európe.

„Parné turbíny pre priemyselné využitie sú veľmi perspektívnym segmentom energetiky aj v súčasnej svetovej recesii,“ uviedol Šmondrk.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.