Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JE Mochovce - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
18. mája 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Škoda JS strojnásobila zisk aj vďaka dostavbe AE Mochovce

„Vyšší zisk bol daný rastom tržieb, veľké úsilie sme venovali ekonomike firmy, vyššej efektivite a tlaku na náklady. Pomer čistého zisku k tržbám stúpol medziročne z 2 percent na minuloročné 3 percentá,“ uviedol Perlík. Na nákup a opravy majetku vlani firma vynaložila vyše 100 miliónov korún (3,8 mil. eur), čo chce udržať aj v nasledujúcich rokoch.

„V tomto roku plánujeme udržanie minuloročných tržieb i zisku,“ povedal Perlík. Podľa finančného riaditeľa Jana Kleisnera je firma stabilná a zdravá. „Za súčasnej situácie a trhu jadrovej energetiky sa nedajú očakávať razantné nárasty tržieb,“ povedal. Vlani prijaté zákazky dávajú solídnu perspektívu na ďalšie tri až štyri roky. „Objem 4,2 miliardy korún považuje za veľký úspech. Jadrová oblasť nie je úplne jednoduchý biznis a obchodné príležitosti skôr ubúdajú,“ dodal Perlík.

Z celkových tržieb tvorila 57 % výstavba a modernizácie jadrových zariadení, ktorá medziročne posilnila o 10 percentuálnych bodov, išlo hlavne o dostavbu dvoch blokov AE Mochovce a modernizácia systému kontroly a riadenia maďarskej elektrárne Paks. Firme sa podarilo stabilizovať výrobnú divíziu, ktorá sa na tržbách podieľala 25 %. Ide o výrobu kontajnerov pre vyhoreté jadrové palivo a výrobu riadiacich a regulačných prvkov pre reaktory typu VVER. Divízia Servis, ktorá sa podieľala na tržbách 18 %, zabezpečuje údržbu v elektrárňach Dukovany a Temelín.

Rok 2017 je podľa Perlíka významný pre naplnenie aktualizovanej štátnej energetickej koncepcie a Národného akčného plánu rozvoja jadrovej energetiky v ČR. Na budúci rok by sa mal podľa zverejneného harmonogramu riešiť výber dodávateľa a financovanie výstavby nových jadrových zdrojov. „Veríme, že sa pri príprave bude prihliadať na rozsah zapojenia českých podnikov,“ uviedol Perlík. Podľa neho by nové bloky mohol minimálne zo 70 % realizovať domáci priemysel. „Temelínsky tender skončil predčasne v roku 2014, ale významní českí hráči a možní dodávatelia, rovnako ako Škoda JS, pokračovali v dodávkach pre české a zahraničné bloky, zachovali si kontinuitu kvalifikácie a potenciálu,“ povedal Perlík. Škoda JS je pripravená ponúknuť dodávky do projektu nových českých blokov v desiatkach percent. Referencie podielu na veľkom domácom projekte by zvýšili aj medzinárodnú konkurencieschopnosť českých firiem.

Firma je od roku 2004 súčasťou ruskej skupiny OMZ z oblasti ťažkého strojárenstva, ktorá sa zameriava na inžiniering, výrobu, predaj a servis zariadení pre jadrovú energetiku, ropný a plynárenský priemysel, banskú techniku a výrobu špeciálnych ocelí.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.