Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gajary - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke Centrálny areál Gajary. Foto:TASR/Pavel Neubauer
11. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Skladovanie plynu u nás vynáša

Ilustračná foto areálu v Gajaroch: TASR/Pavel Neubauer

Na Slovensku sa službám v oblasti komerčného uskladnenia zemného plynu venujú dve spoločnosti – Nafta a Pozagas. Prvá z nich ukončila rok 2015 so ziskom 103,5 miliónov eur, čo je medziročný nárast o 16 %. Pre obchodníkov s plynom má Nafta k dispozícii skladovaciu kapacitu 2,6 miliárd metrov kubických (m3), čo predstavuje viac ako polovicu ročnej spotreby plynu v SR.

Kým predvlani Nafta ukončila tretiu etapu projektu Gajary-báden, v roku 2015 sa sústredila hlavne na optimalizáciu prevádzky svojich zásobníkov. Došlo tiež k založeniu dcérskej firmy Nafta Services v Česku, ktorá sa venuje technicko-servisným a konzultačným službám. V oblasti výskumu sa Nafta začala podieľať na inovatívnom projekte Underground Sun Storage. V rakúskom Pilbachu sa testuje možnosť uskladnenia energie z obnoviteľných zdrojov v poréznych zásobníkoch plynu.

Ťažba uhľovodíkov klesá

Ďalšou významnou obchodnou činnosťou Nafty je ťažba uhľovodíkov. Aj čísla za minulý rok ale potvrdili, že ich produkcia má kontinuálne klesajúcu úroveň. V roku 2015 firma vyťažila 85,6 miliónov m3 plynu, 9,6 tisíc ton ropy a 2,4 tisíc ton gazolínu. Napriek nepriaznivému trendu pokračuje spoločnosť aj v nových prieskumných aktivitách. Vrty sa sústreďujú sa najmä do oblasti Viedenskej panvy a Východoslovenskej nížiny. Vlani sa dokončila výstavba Zberného plynového strediska Záhorská Ves.

V budúcnosti sa pripravuje výstavba nového zásobníka plynu vo Veľkých Kapušanoch. Nachádzať sa má v blízkosti kompresorovej stanice na mieste bývalého ložiska Ptrukša. Jeho projektovaný pracovný objem je 340 miliónov m3 plynu. Od rozvojového projektu si firma sľubuje zvýšenie flexibility a zintenzívnenie cezhraničného obchodovania v plynárenskom uzle.

Polepšil si aj Pozagas

Služby v oblasti skladovania plynu poskytuje na Slovensku tiež spoločnosť Pozagas. Minulý rok ukončila so ziskom 10, 9 miliónov eur, kým rok predtým vygenerovala čistý zisk po zdanení 7,8 miliónov eur. Obchodníci majú k dispozícii aj  podzemný zásobník SPP Storage vo vlastníctve SPP Infrastructure. Ten sa síce nachádza na území Česka, ale je prepojený s našou plynárenskou sieťou. Celková skladovacia kapacita Slovenska  tak predstavuje 3,77 miliárd m3.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.