Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SKGBC: Dostupnosť vysokých dotácií spomaľuje tempo obnovy verejných budov

„Nové budovy, ktoré sú už stavané v prísnejšej legislatíve, sú energeticky efektívne, ale existujúce budovy tvoria veľkú väčšinu fondu budov. Tie sú energeticky neefektívne a ich efektivita závisí od rýchlosti a kvality rekonštrukcie,“ uviedol Kukura pre TASR.

Fond budov na Slovensku tvoria v prevažnej časti budovy, ktoré sú v polovici svojej životnosti alebo staršie. „Zároveň však boli postavené najmä v období po roku 1960, sú teda relatívne mladé a predpokladáme, že aj pri zrýchlenom tempe asanácie bude v roku 2050 stáť viac ako 90 % súčasných budov,“ konštatoval Kukura.

Poukázal na to, že nová legislatíva a povinnosť energetickej certifikácie zaručuje vysokú energetickú efektívnosť nových a obnovovaných budov. Všetky musia byť od roku 2016 v energetickej triede A1, čo je ultranízkoenergetická úroveň výstavby. Od roku 2020 musia byť všetky nové budovy v triede A0, čo je úroveň s takmer nulovou potrebou energie.

„Takmer nulové alebo veľmi malé množstvo energie potrebné na užívanie takej budovy musí byť zabezpečené efektívnou tepelnou ochranou a vo vysokej miere energiou dodanou z obnoviteľných zdrojov nachádzajúcich sa v budove alebo v jej blízkosti,“ priblížil predseda predstavenstva SKGBC.

Dodal, že energetické triedy popisuje energetický certifikát. Povinnosť takéhoto certifikátu sa vzťahuje na všetky budovy okrem niekoľkých výnimiek. Ide o historické budovy a pamätníky, budovy na bohoslužby, priemyselné a poľnohospodárske stavby, malé a dočasne používané budovy a budovy postavené pred rokom 1947.

Kukura je presvedčený, že obnova bytových domov dosahuje na Slovensku v celoeurópskom porovnaní nadpriemerne vysoké tempo, pravdepodobne najmä vďaka dlhodobému pôsobeniu Štátneho fondu rozvoja bývania, ale aj typologicky vhodnému fondu bytových domov. Toto tempo podľa neho osciluje okolo optimálnych 3 % budov ročne.

Pomerne vysokým tempom, približne 2,5 % ročne, sa obnovujú aj rodinné domy. Deje sa to však väčšinou bez odborného prístupu, postupnými krokmi a nedostatočne komplexne, tvrdí odborník. Verí, že vlani spustený program príspevkov na zateplenie rodinného domu by mal pomôcť zvýšiť tempo ich obnovy.

Zároveň upozornil, že obnova verejných budov je vysoko závislá od poskytovanej podpory z eurofondov, od roku 2014 aj z Environmentálneho fondu. SKGBC odhaduje, že v programovom období 2007 až 2013 sa verejné budovy obnovovali tempom okolo 1 % ročne.

„Dostupnosť vysokých dotácií, bohužiaľ, eliminuje záujem o realizáciu obnovy z iných zdrojov, či už úverových alebo formou garantovaných energetických služieb. Nedostatočná výška dotačných rozpočtov a vysoká intenzita pomoci vedie k nízkemu tempu obnovy,“ zhodnotil Kukura.

Energeticky úsporná budova má podľa neho ideálnu polohu na pozemku, tvar a orientáciu na svetové strany. Musí mať správne navrhnutý a realizovaný obvodový plášť, ako aj okná a iné presklené plochy, najlepšie izolačné trojité zasklenie okien a moderné energeticky efektívne vykurovacie a klimatizačné systémy. Zároveň využíva obnoviteľné zdroje energie.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.