Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Four tanks of fuel at a fuel depot
Foto: ilustračné, GettyImages
24. marca 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Situácia so zásobami plynu v Európe je veľmi priaznivá, konštatujú slovenskí analytici

Situácia so zásobami zemného plynu je veľmi priaznivá. Myslia si to slovenskí analytici z Dáta bez pátosu. Európska únia má zásobníky plynu naplnené na 55 %, k dispozícii je tak 625 terawatthodín plynu. Slovensko má zásoby plynu na úrovni takmer 60 %, uskladnených tak máme zhruba 23 terawatthodín plynu.

Ak sa podľa analytikov podarí zásobníky doplniť o 44 % na plnú kapacitu 110 miliárd metrov kubických, tak by to malo predstavovať 33 % zo spotreby v ďalších dvanástich mesiacoch, počítaných od začiatku zimy 2023/24.

Predminulý rok boli zásobníky tak plné, že by vystačili na 20 % ročnej spotreby. Vtedy sa bolo čoho báť. Teraz to bude pred zimou 23/24 na pohodu,“ dodali analytici.

Čerpanie plynu

Čerpanie plynu v ostatnom mesiaci ubralo zo zásob plynu 8 %. „A to bola zima, francúzske reaktory išli s výkonom naspäť dole zo 45 gigawatt na úroveň okolo 35 gigawatt a vetrík pofukoval skôr menej ako viac. Aj preto išli plynové elektrárne na relatívne vysoký výkon. A napriek tomu sa zo zásob minulo len 8%,“ dodali analytici.

Dopĺňanie plynu do zásobníkov sa tento rok začína na cene okolo 45 eur za jeden megawatt plynu a to je menej ako polovičná cena z ceny takto pred rokom.

Stres z potreby rýchlo doplniť zásobníky bude tlmený aj relatívne nízkym nákladom na doplnenie zásob, čo umožní mnohým krajinám plnenie v čase od apríla do októbra optimalizovať a rozložiť v čase a za rozumnejšie ceny ako minulý rok,“ myslia si analytici.

Najnižšia hodnota zásob

Najnižšia hodnota zásob pred rokom po minulej zime v marci 2022 bola tiež v týchto dňoch, dva roky dozadu to bolo rovnako koncom marca. Minimum v roku 2021 bolo 29 % a minulý rok 2022 bolo 25 %. Teraz sme na viac ako dvojnásobku s úrovňou takmer 56 %.

Ide o veľmi veľa dobrých správ naraz. Samozrejme budúcnosť odhadovať je zložité, ale trendy čerpania zásob, poklesu cien a aj priebežného dovozu plynu do Európy po týždňoch sú neuveriteľné,“ konštatovali analytici.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.