Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rozvodna
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektrická rozvodňa. Foto: Flickr.com/cowlet (licencia Creative Commons)
30. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Šipoš: Nová regulačná politika je ambiciózna

„Legislatívny rámec SR v energetike je determinovaný najmä vývojom energetickej politiky na úrovni EÚ,“ vyhlásil na nedávnej Jarnej konferencii SPX Tomáš Šipoš zo spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE). Ďalej doplnil, že energetickú legislatívu na Slovensku formujú spolu predovšetkým štyri faktory:

  • globálne trendy (legislatíva v oblasti ochrany životného prostredia, nové energetické technológie a obmedzenosť primárnych surovín),
  • ciele energetických politík EÚ (aj v nadväznosti na prijatie Lisabonskej zmluvy a cieľ vytvárať jednotný energetický trh),
  • trhové prostredie (rast spotreby energie v prepočte na obyvateľa, výkyvy na veľkoobchodných trhoch),
  • záujmy SR (hospodárska a energetická politika, energetická bezpečnosť, ochrana spotrebiteľa).

Vplyvy, ktoré vplývajú na legislatívu, musia zákonite vplývať i na regulačnú politiku, doplnil Šipoš. Podľa neho, regulačnú politiku ovplyvňuje viacero faktorov:

  • primárna legislatíva,
  • sektorové politiky týkajúce sa oblastí, ktoré sú energetike príbuzné,
  • doterajšie skúsenosti regulátora.

Nová regulačná politika je pomerne ambiciózna, uviedol predstaviteľ ZSE na okraj návrhu Regulačnej politiky pre obdobie 2012 – 2016, ktorú v máji predstavil regulačný úrad  ÚSRO a medzi časom ju schválilo už i Ministerstvo hospodárstva SR. Ambiciózna je najmä pre svoje doteraz najdlhšie trvanie a súčasné zavádzanie nových prvkov, medzi nimi napríklad štandardov kvality, postupnú dereguláciu dodávok elektrickej energie pre domácnosti a zrušenie regulácie dodávok pre maloodber.

Investície v energetike sú spravidla dlhodobé, preto investori očakávajú stabilné a predpovedateľné obdobie. V tomto smere je pozitívnou správou 5-ročné trvanie obdobia, zdôrazňuje Šipoš. V minulosti sa legislatíva menila veľmi dynamicky, preto Západoslovenská energetika dnes očakáva, že pri zmenách, ktoré sa budú diať v nasledujúcom období, dostane každý účastník trhu dostatočný časový rámec na prispôsobenie sa.

ÚRSO v regulačnej politike tvrdí, že energetická politika musí byť v súlade s cieľmi EÚ pre rok 2020. Okrem toho je podľa Šipoša potrebné presadzovať ciele v oblasti energetickej efektívnosti rozumným spôsobom, uzavrel.

Text: (c) energia

Tomáš Šipoš (Západoslovenská energetika) vystúpil v rámci Jarnej konferencie SPX, ktorá sa konala 19. – 20. mája 2011 v Starom Smokovci. Portál energia.sk bol tradične mediálnym partnerom odborného podujatia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.