Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Siemens uvažuje o skončení spolupráce s Rosatomom

Po jadrovej nehode v Japonsku uvažuje nemecký koncern Siemens o skončení spolupráce s ruským Rosatomom. Nehoda na elektrárni Fukušima však nie je bezprostrednou príčinou; dôvodom je pretrvávajúci spor Siemens-u s francúzskou Arevou po tom, čo nemecká korporácia vystúpila zo spoločnej firmy a našla si nového partnera v Rusku.

„Teraz sa zaoberáme všetkými možnosťami“, citoval nemecký týždenník Wirtschaftswoche vysokého manažéra mníchovského koncernu. Zatiaľ sa však ešte nerozhodlo, či sa firma vzdá plánov spolupráce s Rosatomom úplne, alebo či prevezme úlohu dominantnejšieho technického partnera. Hovorca Siemensu sa odmietol k informáciám v týždenníku vyjadriť.

Koncern v marci 2009 podpísal s ruským štátnym podnikom vyhlásenie o zámere vytvoriť spoločnú firmu. Vtedy šéf Siemensu Peter Löscher povedal, že joint-venture chce dosiahnuť na globálnom trhu vedúcu pozíciu v jadrovej energetike. Rusi a Nemci si predsavzali spoločne budovať jadrové elektrárne a staré modernizovať.

Avšak skôr, ako sa mohol ich zámer začať realizovať, Siemens musí najskôr vyriešiť spor s predchádzajúcim partnerom, francúzskou jadrovou spoločnosťou Areva. Siemens totiž pred dvoma rokmi vystúpil zo spoločného podniku s Francúzmi, ktorý bol založený v roku 2001. Spor ešte nie je skončený. Partneri sa navzájom obviňujú z porušenia zmluvy. Arbitráž by mala konflikt rozhodnúť v prvej polovici tohto roka, informovala agentúra DPA.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.