Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SIEA:Pre rozvoj trhu s biometánom je potrebné intenzívne prehlbovanie spolupráce

„O aktuálnu problematiku bol veľký záujem. Podujatia sa zúčastnilo takmer 70 odborníkov zo súkromného i verejného sektora. Z viacerých výstupov vyplynula aj nutnosť zintenzívnenia a zefektívnenia komunikácie a prípadnej spolupráce medzi jednotlivými aktérmi pôsobiacimi v predmetnej oblasti,“ informovala Katarína Antalová, riaditeľka odboru komunikácie SIEA.

Účastníci by podľa nej rovnako privítali väčšiu angažovanosť a snahu o získavanie aktuálnych informácií zo strany bankových domov, ktoré umožňujú financovanie rozličných projektov bioplynových a biometánových staníc.

SIEA podujatie pripravila v rámci medzinárodného projektu s názvom „GreenGasGrids“ (Zelené plynárenské siete). Ten si kladie za cieľ práve odstraňovanie bariér na trhu s biometánom, ktoré obmedzujú dopyt po tejto surovine v niektorých európskych krajinách.

Prezentácie sa na seminári venovali aj aktuálnemu stavu v oblasti výroby a využívania bioplynu a biometánu, ako aj priblíženiu platného legislatívneho rámca a možným perspektívam pre tieto suroviny z pohľadu Stratégie energetickej bezpečnosti SR.

„Druhý blok príspevkov bol na seminári zameraný na potenciál biomasy pre výrobu bioplynu a rovnako na definovanie substrátov vhodných na jeho produkciu z pohľadu ekonomiky a tiež ich aktuálnej dostupnosti,“ poznamenala.

Prítomní sa mali možnosť dozvedieť aj o podmienkach a skúsenostiach s výrobou, distribúciou a využívaním biometánu v Hornom Rakúsku. Mohli porovnať fungujúce podporné mechanizmy a ich výsledky v oboch krajinách.

Dôležitou súčasťou seminára bolo aj predstavenie moderných technológií pre biometánové stanice, vyrábaných na Slovensku. Tie slúžia na úpravu a zušľachťovanie surového bioplynu na biometán, ktorý sa svojou kvalitou vyrovná zemnému plynu.

V poslednej sekcii sa prezentujúci venovali pripojeniu a vtláčaniu biometánu do distribučnej siete a aktuálne platným technickým a obchodným podmienkam.

V záverečnej prednáške prítomní dostali informáciu o príprave Národného akčného plánu rozvoja biometánu (cestovná mapa), ktorý má popisovať aktuálny stav a perspektívy rozvoja výroby a využívania tejto komodity v domácich slovenských podmienkach.

Jal ed

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.