Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SIEA: Žiadosti o poukážky v Zelenej domácnostiam nevypĺňali roboty

Agentúra podľa neho v tejto súvislosti vykonala dôslednú kontrolu a vylučuje možnosť, že žiadosti vypĺňali roboty. „V 1. kole sme evidovali približne 2430 pokusov o vyplnenie žiadosti, čísla v druhom kole začínali na tejto úrovni. Keďže sme vopred avizovali deň spustenia systému a v momente jeho otvorenia sme na stránke publikovali správu, rozoslali mailom informáciu všetkým registrovaným zhotoviteľom aj odberateľom správ zo stránky SIEA a zároveň sme využili aj sociálne siete, nápor na stránke v prvých hodinách je jednoducho vysvetliteľný,“ argumentoval Jambor. Po spustení systému bolo permanentne na stránke prihlásených po 200 návštevníkov, celkovo za celý deň ich bolo vyše 6000.

O možnostiach, ako predísť automatickému vypĺňaniu formulárov, informovala SIEA podľa Jambora vopred, ešte pred spustením 1. kola projektu. Už samotná štruktúra formulára obsahuje prvky, ktoré by mali byť prekážkou. V 2. kole bola do systému doplnená aj tzv. captcha. Tá reaguje na správanie užívateľov a v prípade, že je nutné overiť, kto žiadosť vypĺňa, ponúka rôzne stupne obtiažnosti.

SIEA na možnosť podozrenia z využívania robotov upozornili zástupcovia menších zhotoviteľov, ktorí sa obávali, že automatické vypĺňanie využijú spoločnosti, ktoré si vďaka intenzívnym marketingovým aktivitám získali množstvo klientov.

Napríklad distribučná spoločnosť ZSE, ktorá má takýchto klientov, využívanie robotov odmieta. „Spoločnosť ZSE z dôvodu vysokého záujmu o dotácie z radov našich zákazníkov využila jednorázovo služby brigádnikov. Naši zákazníci z radov domácností nám dali splnomocnenie, na základe ktorého vybavujeme celý proces, vrátane podania žiadosti. Toto je naša základná konkurenčná výhoda, našou ambíciou je celkový proces pre zákazníka výrazne zjednodušiť,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

SIEA v súvislosti s vydanými poukážkami všetkých zhotoviteľov upozorňuje, aby prijali len toľko zákaziek, koľko zvládnu do konca mája pokryť bez toho, aby sa to negatívne prejavilo na kvalite inštalácií. Aj preto domácnosti opakovane vyzývala, aby si ešte pred vydaním poukážky overili, či splnia termíny inštalácie. Momentálne sa agentúra sústreďuje na kontrolu adries, ktoré domácnosti vyplnili v žiadostiach. Poukážky so zmluvami budú odoslané v najbližších dňoch. Zmluvy o poskytnutí príspevku sa zverejňujú v centrálnom registri zmlúv potom, čo domácnosť odovzdá poukážku zhotoviteľovi.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.