Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. februára 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

SIEA zatiaľ preplatila len niečo cez 100 poukážok

Po takmer troch mesiacoch od spustenia národného projektu Zelená domácnostiam majú domácnosti k dispozícii 4000 poukážok v celkovej hodnote takmer 9 miliónov eur. Zrealizovaných inštalácií je zatiaľ málo. Zhotovitelia podali len niečo vyše 150 správnych a kompletných žiadostí o preplatenie poukážok.

Slovenská inovačná a energetická agentúra v piatok informovala, že doteraz preplatila 108 poukážok v hodnote približne 230 tisíc eur. Najviac z nich sa týkalo slnečných kolektorov. Takmer tretina je viazaná k tepelným čerpadlám a zvyšok k fotovoltickým panelom a kotlom na biomasu.

O preplatenie je možné požiadať až po inštalovaní a uvedení zariadenia do prevádzky. Prostriedky vyčlenené na platné poukážky sú dovtedy rezervované. Platby zhotoviteľom odchádzajú, keď sa zhromaždí dostatočný počet správnych a kompletných žiadostí.

„Aj v našom záujme je, aby boli poukážky preplácané čím skôr. Zhotovitelia tak budú mať zdroje na ďalšie inštalácie a zároveň sa uvoľnia prostriedky pre ďalšie kolá. Aj preto by sme určite uvítali, ak by sa zariadenia začali inštalovať intenzívnejšie,“ vysvetlila generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Nedostatok niektorých zariadení

Platnosť všetkých doteraz vydaných poukážok, ktoré boli odovzdané zhotoviteľom a tí ich zarezervovali v informačnom systéme, skončí začiatkom júna. Dovtedy je potrebné požiadať o preplatenie poukážky. Až potom bude zrejmé, koľko poukážok domácnosti reálne využili. Pri vydanom počte poukážok by sa malo v nasledujúcich troch mesiacoch denne nainštalovať už takmer 40 zariadení.

V zozname oprávnených zariadení je zapísaných 2129 zariadení – bez ohľadu na ich reálnu dostupnosť.

SIEA upozornila na to, že sa množia otázky súvisiace s nedostupnosťou niektorých zariadení uvádzaných v zozname. Preto by zhotovitelia mali ešte pred prijatím poukážky v každom prípade overiť, či sú schopní vybrané zariadenie dodať. Keďže sú poukážky viazané na konkrétne zariadenie s konkrétnym výkonom, zariadenie nie je možné dodatočne zmeniť. Poukážka tak v tomto prípade zostane nevyužitá.

V rámci pilotného národného projektu Zelená domácnostiam je možné do konca roka 2018 využiť 45 miliónov eur.

© energia.sk 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.