Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarny panel fotovoltické
Foto: ilustračné, GettyImages
7. februára 2023 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

SIEA vyhlasuje výzvu na podporu využívania fotovoltických zariadení vo verejnom sektore

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlasuje výzvu na podporu využívania fotovoltických zariadení na výrobu elektriny vo verejnom sektore. Na spoločnej tlačovej besede o tom informovali minister hospodárstva Karel Hirman a generálny riaditeľ agentúry Stanislav Jurikovič.

Celkovo je na výzvu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia vyčlenených 5 mil. eur, oprávnenými žiadateľmi sú subjekty ústrednej štátnej správy, subjekty územnej samosprávy a verejnoprávne inštitúcie.

Vysoké ceny energií

Ako uviedol minister, výzva prichádza v čase, kedy štátnu, ale aj verejnú správu a samosprávy trápia vysoké ceny energií a okrem kompenzácií im chce štát pomôcť aj so samotnou výrobou elektrickej energie priamo na mieste prostredníctvom fotovoltických panelov.

Zdôraznil pritom, že podmienkou je, aby 95 % vyrobenej elektriny spotreboval priamo konkrétny subjekt. „Je potrebné si pripraviť projekt a uchádzať sa o prostriedky, podmienkou je, aby žiadatelia mali 100-percentnú istotu, že sa projekt zrealizuje ešte tento rok,“ zdôraznil ďalej Hirman.

Podávanie žiadostí

Generálny riaditeľ SIEA doplnil, že žiadosti bude možné podávať počas kôl, výzva bude otvorená na mesiac, ak sa finančné prostriedky nevyčerpajú, otvorí sa ďalšie mesačné kolo. Záujemcovia už žiadosti môžu podávať, je potrebné splniť niekoľko podmienok.

Musí tam byť energetický audit, urobené verejné obstarávanie, následne sa podáva žiadosť a čo je dôležité, nemal by byť ten fotovoltický systém riešený pred podaním žiadosti,“ upozornil Jurikovič. Výzva sa aktuálne týka všetkých krajov, okrem Bratislavského.

Minimálna výška žiadaného príspevku

Obce, mestá, VÚC a verejnoprávne inštitúcie ako napríklad verejné vysoké školy môžu získať podporu do výšky 95 % oprávnených nákladov, v prípade subjektov ústrednej štátnej správy je podpora 100 %.

Minimálna výška žiadaného príspevku na projekt nie je ustanovená, maximálna je 750-tisíc eur. Výzva je zameraná na výstavbu fotovoltických zariadení s inštalovaným výkonom od 10 do 500 kW v prípade pripojenia zariadenia do elektrizačnej sústavy a bez obmedzenia výkonu v prípade ostrovnej prevádzky.

Výzva bude otvorená, čo znamená, že žiadosti je možné predkladať priebežne k termínom hodnotiacich kôl. Termín uzavretia prvého hodnotiaceho kola je stanovený na 28. februára tohto roka. Následne budú projekty hodnotené v mesačných intervaloch. Výzva bude otvorená do vyčerpania alokácie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.