Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. decembra 2016 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

SIEA v roku 2016 spustila viacero nových podporných projektov a chystá ďalšie

Nové možnosti podpory súviseli predovšetkým s novým programovým obdobím eurofondov do roku 2020. SIEA je implementačnou agentúrou od roku 2004. V aktuálnom období zabezpečuje administráciu dopytovo orientovaných výziev pre dva operačné programy a okrem toho pripravuje aj viaceré národné projekty.

„Vysoký záujem potvrdzuje atraktívne zameranie podporných mechanizmov. Prioritou bolo pomôcť perspektívnym a užitočným projektom. Pri energetike dostanú šancu systematické a čo najkomplexnejšie opatrenia, v oblasti inovácií je dôraz na riešenia s vysokým stupňom inovatívnosti,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

V rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, kde agentúra zodpovedá za oblasť týkajúcu sa prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo, najväčšia podpora doteraz smerovala do obnovy verejných budov. Žiadosti mohli podávať obce, mestá, vyššie územné celky, ale aj ústredné orgány štátnej správy. Práve pre ne je to podľa Gavorovej vôbec prvá príležitosť obnoviť vďaka európskym prostriedkom budovy, ktoré spravujú.

„Prijali sme takmer 460 žiadostí v hodnote 220 miliónov eur, z ktorých budú uzatvorené zmluvy v hodnote takmer 160 miliónov eur. Ďalší žiadatelia sa môžu o podporu uchádzať v pripravovanej výzve, ktorá bude vyhlásená začiatkom budúceho roka,“ priblížila.

Naplánované sú aj viaceré výzvy pre podnikateľov. Napríklad, na podporu vykonania energetických auditov a tiež na opatrenia, ktoré z nich vyplývajú, alebo na podporu rekonštrukcií rozvodov centrálneho zásobovania teplom. Podnikatelia v Bratislavskom kraji sa môžu uchádzať o dotácie z rozpočtu ministerstva hospodárstva na audity už teraz. V rámci výzvy, ktorú pripravila SIEA v spolupráci s rezortom, je zo štátnych prostriedkov k dispozícii 300.000 eur. Žiadosti je možné podávať do konca januára 2017.

Agentúra poukázala na to, že najďalej vo využívaní poskytnutej podpory zo zdrojov EÚ je jej národný projekt Zelená domácnostiam. Od jeho spustenia v decembri 2015 o príspevky na využívanie obnoviteľných zdrojov energie prejavili domácnosti záujem vo viac než 14.800 prípadoch. Aktuálne sú preplatené poukážky za vyše 8 miliónov eur, vďaka ktorým bolo inštalovaných asi 3800 zariadení. Ďalších vyše 3000 poukážok môžu domácnosti využiť do konca marca 2017. Celkovo je na tento projekt vyčlenených 45 miliónov eur.

V prípade Operačného programu Výskum a inovácie už SIEA prijala viac ako 400 žiadostí o podporu zavádzania technológií s vysokým stupňom inovatívnosti. V súčasnosti sú podľa Gavorovej vyhlásené aj výzvy zamerané na uvedenie nových výrobkov a procesov v začínajúcich a existujúcich malých podnikoch.

Okrem viacerých nových výziev agentúra pripravuje ďalšie národné projekty. V roku 2017 bude pokračovať projekt bezplatného energetického poradenstva, vďaka európskej podpore bude rozšírené monitorovanie energetickej efektívnosti a plánované sú aj projekty zabezpečujúce pre podnikateľov užitočné informácie, konzultácie a pomoc v oblasti inovácií, duševného vlastníctva a energetiky.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.