Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

SIEA: V prvých MŠ obnovených z eurofondov spotrebujú menej energie už túto zimu

„V prvých materských školách obnovených vďaka európskej a štátnej podpore z Operačnému programu Kvalita životného prostredia spotrebujú podstatne menej energie už túto vykurovaciu sezónu. Celkovo bolo zatiaľ schválených 75 žiadostí obcí o príspevok na obnovu materských škôl, ďalšie projekty čakajú na hodnotenie,“ priblížil.

Žiadosti obcí a miest o podporu obnovy MŠ za účelom zníženia energetickej náročnosti tvorili podľa neho štvrtinu z takmer tristo schválených projektov v prvej výzve, ktorú administruje SIEA. „Budovy neboli len zateplené. Vo väčšine prípadov sa vymieňajú aj okná, modernizuje sa osvetlenie, vykurovacie systémy a v mnohých chcú využívať aj obnoviteľné zdroje energie. Podmienkou bola systematická obnova a vhodné opatrenia museli navrhnúť energetickí audítori,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová. Väčšina z budov splní po obnove požiadavky na ultranízkoenergetický štandard a niektoré sa zaradia medzi budovy s takmer nulovou potrebou energie.

Medzi obnovené budovy patria podľa Jurikoviča aj MŠ na Bradáčovej ulici a na ulici Hoštáky v Myjave. Na zásadnú obnovu piatich pavilónov využilo mesto nenávratný príspevok viac ako 1,2 milióna eur, celkové oprávnené výdavky na projekt presiahli 1,3 milióna eur. V rámci obnovy vymenili aj staré plynové kotly za tepelné čerpadlá, vďaka čomu sa zásadne znížia aj emisie CO2. Podobne ako v ostatných MŠ, aj v Myjave očakávajú, že sa po obnove zníži spotreba energie o viac ako 50 %. „Na reálne zníženie spotreby má vždy vplyv aj to, ako hospodárne budú energiu v budovách využívať. Koľko v skutočnosti ušetria, bude jasné až po prvom roku prevádzky,“ upozornila Gavorová.

Šancu získať významnú podporu z európskych štrukturálnych a investičných fondov na projekty zamerané na významné zníženie energetickej náročnosti verejných budov v mimobratislavských regiónoch mali okrem obcí a miest aj vyššie územné celky a po prvý raz aj subjekty ústrednej správy a verejnoprávne inštitúcie. V Operačnom programe Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR, je na tento účel v aktuálnom programovom období určených viac ako 400 miliónov eur. V prvej výzve bolo pre verejnoprávne inštitúcie a subjekty ústrednej správy, ako sú štátne rozpočtové a príspevkové organizácie a fondy, vyčlenených 40 miliónov eur. Suma pre územnú samosprávu bola, aj na základe vysokého záujmu o podporu, zvýšená na 120 miliónov eur. Viaceré projekty z tejto výzvy sú už úspešne ukončené a viac ako 170 projektov sa realizuje.

Vysoký záujem samospráv o podporu sa prejavil aj v druhej výzve s rovnakým zameraním, ktorá bola vyhlásená vo februári 2017. Z celkovej sumy 120 miliónov eur má byť polovica využitá pre projekty ústrednej správy a verejnoprávnych inštitúcií, druhá pre územnú samosprávu. V oboch výzvach boli jednoznačne pripravenejšie obce, mestá a vyššie územné celky, ktoré majú s takýmito projektmi aj viac skúseností.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.