Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SIEA: V 17. kole projektu Zelená domácnostiam sa vydalo 616 poukážok

V poslednom tohtoročnom kole získali podľa neho domácnosti príspevky na 263 slnečných kolektorov, 217 tepelných čerpadiel a 136 kotlov na biomasu. Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace. Záujem o príspevky prekročil v tomto kole vyčlenenú hodnotu 1,25 milióna eur o 10 % v siedmej minúte od spustenia. Vzápätí sa kolo uzatvorilo a systém žiadosti vyhodnotil.

Pripomenul, že od začiatku projektu v decembri 2015 preplatila SIEA z projektu financovaného prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia viac ako 9700 poukážok v celkovej hodnote vyše 21,6 milióna eur. Ďalšie poukážky za vyše 4,7 milióna eur už majú domácnosti k dispozícii.

„O podmienky podpory sa od roku 2015 zaujímalo vyše 200.000 používateľov webovej stránky projektu, len tento rok to bolo vyše 50.000. Sú to vysoké čísla, neustále však pripomíname, že obnoviteľné zdroje nemusia byť vhodné pre každého. Hoci domácnosti môžu získať podporu až do 50 % oprávnených nákladov na inštaláciu, vždy treba v spolupráci so zhotoviteľom dobre zvážiť, do akých zariadení a s akým výkonom sa im oplatí investovať,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Z celkového rozpočtu pilotného projektu 45 miliónov eur aktuálne zostáva na budúcoročné kolá pre regióny mimo Bratislavského samosprávneho kraja takmer 12 miliónov eur. Pre Bratislavský samosprávny kraj je k dispozícii 720.000 eur, ktoré budú využité na inštaláciu zariadení na výrobu tepla. Kolá plánuje SIEA vyhlásiť v prvom polroku, nakoľko v roku 2018 pilotný projekt končí. Harmonogram kôl na rok 2018 SIEA zverejní do konca roku 2017.

Jurikovič dodal, že v súčasnosti SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby bolo možné od roku 2019 využiť ďalšie prostriedky vyčlenené na podporu využitia OZE v domácnostiach.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.