Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SIEA: V 10. kole projektu Zelená domácnostiam sa vydalo 490 poukážok

Príspevky v celkovej hodnote 1,091 milióna eura podľa neho získali domácnosti na 244 slnečných kolektorov, 241 tepelných čerpadiel a 5 kotlov na biomasu. Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú 3 mesiace.

„Záujem o príspevky neprekročil v tomto kole vyčlenenú čiastku 1,2 milióna eura a kolo bolo v súlade s osobitnými podmienkami uzatvorené po 24 hodinách od spustenia. Poukážky získali všetky domácnosti, ktoré kompletne vyplnili žiadosť,“ uviedol Jurikovič.

Nevyužitá časť podpory vyčlenenej na 10. kolo spolu s ďalšími zostávajúcimi prostriedkami aktuálne v predpokladanej výške približne 400.000 eur bude podľa Jurikoviča uvoľnená na poukážky k zariadeniam na výrobu tepla v BSK v roku 2018. V projekte Zelená domácnostiam a ani v jeho pripravovanom pokračovaní nebudú už viac k dispozícii ďalšie prostriedky pre tento región.

Upozornil, že výška celkovej vyčlenenej sumy pre BSK je od začiatku projektu presne limitovaná. Dôvodom stanovenia konkrétnej sumy v Operačnom programe Kvalita životného prostredia je, že tento kraj patrí medzi viac rozvinuté regióny a platia v ňom iné podmienky pri určovaní miery európskej podpory. Domácnosti v BSK už využili alebo majú k dispozícii vyše 370 poukážok v hodnote 970.000 eur. Väčšina z nich je už preplatená.

Z projektu s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur bolo doteraz preplatených viac ako 6200 poukážok za takmer 14 miliónov eur. Ďalšie poukážky v hodnote 6 miliónov eur už majú domácnosti k dispozícii alebo čakajú na preplatenie.

Informoval, že najbližšie 11. kolo projektu určené pre zariadenia na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch bude podľa zverejnených osobitných podmienok otvorené 30. mája 2017 s alokáciou 1.100.000 eur. Termíny ďalších kôl s rovnakým zameraním a alokáciou sú podľa harmonogramu 27. júna 2017 a 8. augusta 2017. O príspevky na fotovoltické panely budú môcť domácnosti v týchto oblastiach najbližšie požiadať 11. júla 2017.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.