Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze obnovitelne zdroje energii podpora zelena domacnostiam
Foto: ilustračné, GettyImages
1. marca 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

SIEA pozastavila aktivovanie poukážok na malé OZE, minul sa rozpočet

Poukážky na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) v rámci projektu Zelená domácnostiam nateraz nie je možné aktivovať. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pozastavila ich aktiváciu a vydávanie.

Záujem o poukážky totiž prevýšil vyčlenenú sumu. „Pozastavili sme ich vydávanie. Aktuálne domácnosti disponujú vydanými poukážkami na inštaláciu zariadení v hodnote 10 miliónov eur,“ informovala energetická agentúra.

Registrácia nových žiadostí je však naďalej otvorená. Slúži však len na evidovanie záujmu domácností o podporu v ďalšom období. „Preverujeme, či je možné doplniť zdroje do prebiehajúceho projektu. O ďalšom postupe budeme informovať v krátkom čase,“ spresnila SIEA.

Agentúra však v každom prípade plánuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam. To bude financované z nového programu Slovensko. Nové podmienky podpory budú zverejnené po schválení projektu. „O príprave projektu budeme priebežne informovať,“ dodala SIEA.

Podpora na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach z projektu Zelená domácnostiam, ktorý je financovaný z európskych a štátnych prostriedkov prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia, je k dispozícii od roku 2015.

Vďaka podpore z projektu, ktorý administruje SIEA, bolo doteraz nainštalovaných viac ako 46-tisíc zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie celkovou sumou takmer 99 miliónov eur. Spolu bolo doteraz podporených 13 724 inštalácií slnečných kolektorov, 15 645 tepelných čerpadiel, 10 950 fotovoltických systémov a 6 552 kotlov na biomasu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.