Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. marca 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

SIEA pomáha pri tvorbe plánov energetických úspor v Kazachstane

Odborníci z Kazachenergoexpert sa zúčastnili na dvojdňovom školení a s ním spojenej študijnej návštevy s názvom COMBO Course, ktoré pre nich usporiadala SIEA v júni minulého roku. Podujatie sa zameriavalo na propagáciu energetickej efektívnosti (EE) a deľbu skúseností s využívaním obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na Slovensku.

Odborníci zo SIEA spolu s externými špecialistami informovali účastníkov o aktuálnom smerovaní a výsledkoch, ktoré Slovensko aj vďaka aktivitám SIEA v daných oblastiach dosahuje.

Počas prvého dňa študijnej návštevy sa účastníci venovali teórii a praxi inštitucionálnej voľby v rámci trvalo udržateľnej energetickej politiky EÚ, ako aj v rámci národného kontextu a jej vzťahu k iným politikám. Ďalšími témami boli koncepcia energetickej efektívnosti SR, tvorba akčných plánov EE, ich napĺňanie a zákon o EE na Slovensku. Prítomní sa tiež dozvedeli o fungovaní a úlohách SIEA v oblasti zvyšovania úspor energie a využívania obnoviteľných zdrojov energií. Na záver absolvovali študijnú návštevu Národného centra pre výskum a aplikácie OZE, ktoré sa špecializuje najmä na využívanie biomasy a slnečnej energie. Videli niekoľko výskumných zámerov, ako napríklad projekt experimentálnej bioplynovej stanice využívajúcej suchú fermentáciu, kogeneračné jednotky, tepelné čerpadlá, tepelný motor so slnečným ohrevom a ďalšie technológie.

Druhý deň bol venovaný politikám a programom, ktoré sa týkajú využívania OZE na Slovensku – konkrétne bola účastníkom predstavená Stratégia vyššieho využívania OZE, Národný akčný plán pre obnoviteľnú energiu a zákon o podpore OZE a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET).

Dozvedeli sa aj o programe vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach, možnostiach financovania projektov zameraných na OZE zo štrukturálnych fondov a z Envirofondu.

TASR informovala riaditeľka odboru komunikácie SIEA Katarína Antalová.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.