Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. marca 2017 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

SIEA: Na rekonštrukciu rozvodov CZT je vyčlenených 130 miliónov eu

Teplárenské spoločnosti sa môžu uchádzať o príspevok na rekonštrukciu a obnovu rozvodov CZT. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá je sprostredkovateľským orgánom, po viac než rok trvajúcej príprave zverejnila výzvu na predkladanie žiadostí dňa 3. marca 2017.  Výzva je  otvorená, čo znamená, že žiadosti je možné predkladať priebežne k termínom hodnotiacich kôl. Prvé bude koncom marca, ďalšie sa uskutoční v apríl, pričom neskôr budú projekty hodnotené v dvojmesačných intervaloch.

Na jeden projekt a jeden podnik je možné získať príspevok maximálne vo výške 6 miliónov eur. Miera podpory je v súlade s pravidlami poskytovania štátnej pomoci najviac 85 % z celkových oprávnených nákladov. „Miera podpory je zaujímavá, ale podmienky získania pomoci sú náročné. Preto nepredpokladáme, že sa prostriedky v najbližších mesiacoch vyčerpajú,“ predpokladá vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Oprávnené sú investičné projekty zamerané na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu rozvodov tepla v rámci existujúcich systémov CZT, ktoré, spĺňajú definíciu energeticky účinného systému CZT, alebo po realizácii projektov túto definíciu energeticky účinného systému CZT budú spĺňať.

Účinný systém centralizovaného zásobovania teplom alebo chladom využíva aspoň 50 % energie z obnoviteľných zdrojov, 50 % odpadového tepla, 75 % tepla z kombinovanej výroby alebo 50 % kombinácie energie a tepla z týchto zdrojov. „Zároveň musí byť vopred energetickým auditom identifikované, že realizáciou projektu dôjde k zníženiu primárnej energetickej spotreby pri pokrývaní dopytu po využiteľnom teple,“ zdôraznil ďalej Jurikovič.

SIEA pre záujemcov organizuje odborné semináre. Najbližší sa koná v piatok (17.3.) v Bratislave, ďalší o týždeň v Banskej Bystrici. „Na seminároch zároveň zbierame otázky z praxe, ktoré zaujímajú žiadateľov. Keďže je to nová skúsenosť s podporou v tejto oblasti, môže sa stať, že sa objavia situácie, kvôli ktorým bude nutné spresniť niektoré detaily výzvy,“ uzavrel hovorca.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.